Najem nieruchomości komercyjnej, a więc chociażby biura, ale też przestrzeni magazynowej czy fabryki, to rozwiązanie, które w wielu przypadkach będzie dla firmy lepszą i mniej skomplikowaną opcją niż jej zakup. Ono jednak również wiąże się z pewnymi formalnościami – przede wszystkim podpisaniem umowy najmu.
To między innymi od zapisów tej umowy będzie zależało, czy współpraca między właścicielem a najemcą będzie przebiegać bezproblemowo, i czy rozwiązywanie ewentualnych sporów będzie prostolinijne i szybkie. Czy można opracować taką umowę samodzielnie, czy lepiej udać się w tej sprawie do specjalisty, takiego jak prawnik nieruchomości (specjalizujący się w najmach)? Jakie aspekty umowy są najważniejsze i powinno się zwrócić na nie największą uwagę? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.
Kto powinien skorzystać z pomocy prawnika przed podpisaniem umowy?
Wsparcie prawnika przyda się zarówno właścicielowi nieruchomości, jak i potencjalnemu najemcy. Przyjęło się, że za przygotowanie umowy odpowiada właściciel nieruchomości, natomiast należy pamiętać, że najemca nie musi od razu takiej gotowej umowy podpisywać. Może próbować negocjować poszczególne zapisy, tak, aby dostosować ostateczny kształt dokumentu do swoich potrzeb (chociaż oczywiście różni najemcy mogą mieć różną pozycję negocjacyjną, która wpłynie na to, jakie odstępstwa uda się zagwarantować).
Dokładna analiza przedstawionej umowy, wraz z wykryciem potencjalnych nieścisłości i miejsc, w których warto byłoby dokonać zmian (nie mówiąc już o opracowaniu umowy od zera), to jednak niełatwa sprawa, wymagająca wiedzy i doświadczenia. Stąd też zasięgnięcie pomocy eksperta będzie dobrym rozwiązaniem dla obu stron. Warto zwrócić się do takiego prawnika, który ma doświadczenie właśnie w układaniu i negocjowaniu umów najmu nieruchomości komercyjnych, ponieważ nie jest to wcale taka łatwa sprawa i należy podejść do tego nieco inaczej, niż w przypadku najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe.
Co powinno wchodzić w skład umowy najmu nieruchomości komercyjnej?
Każda umowa najmu nieruchomości komercyjnej może wyglądać nieco inaczej, w zależności chociażby od typu nieruchomości i potrzeb stron. Pewne aspekty powtarzają się jednak bardzo często między różnymi umowami.
Chodzi tutaj nie tylko o wysokość czynszu, co należy do essentialia negotii umowy najmu, ale także kwestię ewentualnych kar umownych, zasad wypowiedzenia umowy czy obowiązku ustanowienia jej zabezpieczenia (przykładowo w postaci gwarancji bankowej czy kaucji).