Czym różni się leasing pracowniczy od agencji pracy tymczasowej?

Czym różni się leasing pracowniczy od agencji pracy tymczasowej?

Leasing pracowniczy oraz agencje pracy tymczasowej to dwie różne formy pozyskiwania pracowników, choć obie mają na celu dostarczenie elastycznych rozwiązań dla przedsiębiorców w zakresie zatrudnienia. Jakie są kluczowe różnice między tymi dwiema opcjami oraz jakie korzyści oferują przedsiębiorcom? Zobacz, czym wyróżnia się leasing pracowników.

Czym jest leasing pracowników? 

Leasing pracowników to forma umowy trójstronnej, w której leasingodawca (firma macierzysta pracownika), leasingobiorca (firma korzystająca z usług pracownika) oraz pracownik zawierają porozumienie. W ramach tej umowy pracownik zostaje “wypożyczony” do pracy dla leasingobiorcy na określony czas. Kluczowym elementem jest dobrowolna zgoda pracownika na taki układ. W większości przypadków leasingu pracowników udzielają agencje pracy, takie jak Flambir. 

Pamiętaj przy tym, że umowa leasingu pracowniczego musi zawierać kluczowe informacje, takie jak czas wypożyczenia, typ pracy, opis zajmowanego stanowiska oraz zakres obowiązków pracownika.

Na leasing pracowniczy warto zdecydować się z kilku powodów, takich jak zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, zastępowanie pracowników na zwolnieniu lekarskim lub urlopach oraz wykonywanie prac wymagających specjalistycznych umiejętności, których pracownicy firmy macierzystej nie posiadają.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

W przypadku agencji pracy tymczasowej przedsiębiorca wynajmuje pracowników poprzez pośrednictwo agencji. Agencja staje się pracodawcą, zawierając umowę o pracę tymczasową z pracownikiem. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych określa maksymalny czas pracy dla jednego pracodawcy — wynoszący maksymalnie 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy.

Agencje pracy tymczasowej pełnią również rolę płatnika wynagrodzenia, opiekując się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem. Na przykład opłacaniem świadczeń, odprowadzaniem podatków oraz szkoleniem pracowników.

Agencja pracy tymczasowej a leasing pracowników

Główną różnicą między leasingiem pracowniczym a agencją pracy tymczasowej jest to, kto jest płatnikiem wynagrodzenia dla pracownika. W przypadku leasingu pracowniczego najczęściej to leasingobiorca (jednak nie zawsze! wypłata wynagrodzenia przerzucana jest na twojego Partnera Flambir), a w przypadku agencji pracy tymczasowej — sama agencja. Oba modele oferują elastyczne rozwiązania dla przedsiębiorców, umożliwiając dostosowanie zespołu pracowniczego do zmiennych potrzeb firmowych. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, warto rozważyć obie opcje. Weź pod uwagę specyfikę swojej działalności oraz krótko- i długoterminowe cele zatrudnieniowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *