Szalunki – czym są i do czego się ich używa?

Szalunki – czym są i do czego się ich używa?

Pożądana forma betonowej konstrukcji byłaby właściwie nie do osiągnięcia bez szalunków. Pełnią one bardzo ważną funkcję w budownictwie i można je spotkać wszędzie tam, gdzie beton lub kompozyt żelbetonowy jest materiałem do budowy konstrukcji. Zobacz, jakie wyróżniamy rodzaje szalunków, do czego służą i gdzie można je wynająć.

Co to jest szalunek?

Szalunek jest tymczasową konstrukcją, dzięki której można nadać kształt mieszance betonowej. Dzięki nim beton nie wylewa się poza konstrukcje i uzyskuje ustalony wcześniej kształt. Dopiero w momencie, gdy beton wyschnie, zdejmuje się deski. Szalunki Kraków są zazwyczaj wykonane z drewna, sklejek wodoodpornych lub płyt wiórowych. Budowanie bez szalunków jest praktycznie niemożliwe, ponieważ beton nie nabrałby pożądanego kształtu.

Rodzaje szalunków

W zależności od tego, do czego potrzebujemy szalunków mamy do dyspozycji wiele ich rodzai.

Wyróżnia się następujące rodzaje szalunków:

  • Szalunki ścienne

Wykorzystuje się je do zabezpieczania otworów w ścianach. Mogą one stanowić wspornik dla różnych elementów ozdobnych elewacji lub stanowić zabezpieczenie dla nadproży, które są w otworach na drzwi i okna. Ten rodzaj szalunków można podzielić na lekko i średnio gabarytowe ze względu na ich przeznaczenie na budowie i ciężar konstrukcji.

  • Szalunki stropowe

Jak sama nazwa wskazuje, służą one do podtrzymania konstrukcji stropu. Szalunki stropowe dzielimy na: podpory, dźwigary i stolik szalunkowy. Taki szalunek jest potrzebny, aby zalać strop betonem i go uformować. Musi być wykonany w staranny sposób, aby nie przeciekał.

  • Szalunki do wykopów

Służą one do zabezpieczenia wykopów podczas prac gruntowych. Dzięki takim szalunkom ziemia, która znajduje się obok otworu, nie zasypuje go i nie przeszkadza w pracach budowlanych. Takie szalunki mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z aluminium, które sprawdzi się podczas małych wykopów.

  • Szalunki słupowe

Szalunki słupowe używa się przy deskowaniu słupów. Ich zaletą jest szybki montaż i możliwość przenoszenia większych obciążeń, które powstają w wyniku parcia mieszanki betonowej na szalunek.

Wynajem szalunków

Wykonanie szalunków nie jest trudne i jeśli masz na to czas i chęci to możesz zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i chcesz skorzystać z gotowych szalunków, to najlepiej będzie je wynająć. Szalunki Kraków będą w tym przypadku najlepszym wyborem. Są wytrzymałe i będziesz mieć pewność, że konstrukcja wytrzyma parcie mieszanki betonowej i nie wypłynie z niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *