Remont – co ustalić z fachowcami?

Remont – co ustalić z fachowcami?

Jeżeli twój dom wymaga remontu, a ty zdecydowanie nie masz do tego smykałki możesz poszukać fachowców, którzy wyręczą cię w pracy. Decydując się na wynajęcie firmy remontowej musisz wiedzieć, co ustalić z fachowcami, żeby nie doszło do późniejszych rozczarowań. Fachowcy często kuszą klienta, że bez podpisywania umowy koszty remontu będą tańsze. To prawda, jednak bez umowy nie masz możliwości reklamacji!

Malowanie

W umowie zapisujemy m.in.: że malarz zabezpieczy meble, kupi materiały do oklejania ścian, a do łazienki wybierze farbę odporną na wilgoć. By uniknąć rozczarowań co do ostatecznego koloru ścian warto wcześniej kupić próbki farb. Fachowiec powinien nanieść je na małej powierzchni. Do niego także należy ocena stanu ścian – przed malowaniem powinny być one gładkie. Wyszpachlowanie to dodatkowe koszty remontu, dlatego powinien od razu poinformować właściciela o takiej konieczności.

Hydraulika i armatura – co ustalić z fachowcami?

W umowie zapisujemy, czy hydraulik kupuje materiały i bierze narzut, czy wycena zawiera biały montaż i czy po wykonanej pracy wywiezie stare sprzęty. Trzeba też uwzględnić proste prace remontowe, jak np. załatanie dziur. Wyceny dokonuje hydraulik wg swojej stawki. Uwzględniamy również, które elementy instalacji powinny być wpuszczone w ścianę, a które mogą być widoczne. Zdarza się, że po remoncie łazienkę szpecą grube wypełnienia z silikonu. Nie dajmy się zbyć, jeżeli fachowiec mówi, że tak powinno być. Żądajmy poprawy pracy na jego koszt. Ponadto po montażu powinien zrobić próbę szczelności (brodzika, kabiny) w naszej obecności. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy konieczne są poprawki.

Wymiana okien

Sprawdźmy, czy wycenia usługi obejmuje demontaż i wywóz starych okien, a także montaż nowych wraz z obróbką. Warto także dopytać, czy firma montuje parapety. Jeżeli w trakcie trwania prac remontowych fachowiec, np. zarysuje szybę możemy żądać jej wymiany. Dopóki praca nie jest odebrana i zapłacona, możemy wymagać takiej naprawy na koszt ekipy remontowej.

Terakota i glazura

Zazwyczaj rozliczamy się za metr położonych płytek. Jeżeli nie kupujemy ich sami, to w umowie uwzględniamy, że robi to fachowiec (za dodatkową opłatą). Wtedy to on odpowiada za dostarczenie ich na miejsce w nienaruszonym stanie. Z góry ustalamy, gdzie powinny być położone płytki całe, a gdzie docinane. Uzgadniamy też szerokość i kolor fugi, a także jej impregnację.

Na koniec remontu fachowiec powinien wydać kosztorys szczegółowy na podstawie faktur i rachunków za materiały i ustalone w umowie stawki za robociznę. Oba te dokumenty w przypadku problemów mogą stanowić dowód w sądzie! Wiedza, co ustalić z fachowcami może jednak zapobiec takim problemom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *