Grzejniki kanałowe – czy warto?

Grzejniki kanałowe – czy warto?

 

Wiele jest przyczyn, dla których można nie być zainteresowanym tradycyjnymi grzejnikami stojącymi lub przymocowywanymi do ściany. Być może mamy niewiele miejsca, coraz częściej w nowoczesnym budownictwie kładzie się także nacisk na przeszklone ściany i drzwi wychodzące na taras. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego wyjścia z takiej sytuacji. Jako odpowiedź jawią się grzejniki kanałowe – rzekomo eleganckie, dyskretne i wydajne. Czy jest tak na pewno i czy warto je kupić? Czym się charakteryzują i gdzie będzie można je zamontować?

Wady i zalety grzejników kanałowych

Faktycznie grzejniki te na ogół montowane są w taki sposób, aby zawierały stosunkowo niewiele miejsca i były spójne z ogólną aranżacją pomieszczenia. Jeśli jednak chcemy, są również takie modele, które będą przyciągać oko i nawet zachwycać naszych gości. Jednak im bardziej modny i wymyślny grzejnik, tym na większą cenę będzie się trzeba przygotować. Trzeba jednak zaznaczyć, że ogrzewanie kanałowe jest i tak tańsze, niż inna alternatywa dla tradycyjnych grzejników – ogrzewanie podłogowe. Działa także po prostu lepiej i efektywniej. Zamontowane w podłodze kanały są w stanie równomiernie ogrzać nawet stosunkowo duże pomieszczenie tak, aby nie było żadnych miejsc przesadnie zimnych bądź gorących. Dzieje się tak, ponieważ wciągają zimne powietrze, ogrzewają je i wypuszczają z powrotem na zewnątrz. Dzięki temu nie zaburza się naturalnego obiegu powietrza w pomieszczeniu. Co ciekawe, w lato mogą one działać dokładnie na odwrót – ochładzać gorące powietrze. W zależności od pory roku mamy więc do dyspozycji ogrzewanie lub klimatyzację.

Czy ogrzewanie kanałowe trzeba czyścić

Każdy grzejnik powinno się czyścić, najlepiej dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Dzięki swojemu położeniu grzejnik kanałowy jest jednak szczególnie podatny na zabrudzenia, a jeśli zgromadzi się ich zbyt dużo, nie będzie on w stanie efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Warto wspomnieć, że po kratkach od grzejnika kanałowego jak najbardziej można i powinno się być w stanie bez problemu chodzić. Jeśli kratka się pod nami ugina, najprawdopodobniej została źle zamontowana lub jest słabej jakości. Warto zwracać na to uwagę już przy montażu.

Czy warto kupić grzejnik kanałowy

Na to pytanie najlepiej, żeby każdy odpowiedział sobie sam po przeanalizowaniu powyższych informacji. Jeśli jednak dana osoba ceni sobie wśród grzejników zajmowanie niewielkiej powierzchni, a także wydajne działanie, z pewnością powinna się zainteresować właśnie grzejnikami kanałowymi.

Grzejniki kanałowe nie bez powodu zyskują znaczną popularność zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Są ciekawym wyborem zwłaszcza w przypadku braku miejsca lub znacznego przeszklenia pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *