Mity o fotowoltaice – jak wygląda to w rzeczywistości?

Mity o fotowoltaice – jak wygląda to w rzeczywistości?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce stale zyskują na popularności. Coraz częściej na dachach budynków jednorodzinnych można dostrzec panele słoneczne, które zasilają je tzw. zieloną energią. Niestety wraz z rozwojem tej technologii pojawiło się także wiele mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zobacz, jakie z nich można usłyszeć najczęściej i ile wspólnego mają one z rzeczywistością.

Mit 1: Instalacja fotowoltaiczna wymaga wielu formalności i pozwolenia na budowę

Fotowoltaika Wąbrzeźno nie wymaga pozwoleń na budowę i nie musisz się o nie ubiegać, aby móc korzystać z instalacji PV. Osoby, które decydują się na mikroelektrownię, której moc nie przekracza 50 kW, nie muszą dokonywać zgłoszenia i wnioskować o żadne pozwolenia. Warto zaznaczyć, że większość instalacji fotowoltaicznych, które mają zasilać dom jednorodzinnych, ma moc mniejszą niż wspomniane 50 kW. Dlatego osoby prywatne zazwyczaj nie muszą wypełniać wielu formalności, aby pozwolić sobie na taką inwestycję. Jedynym obowiązkiem świeżo upieczonego właściciela instalacji PV jest wysłanie pisma do dostawcy energii oraz wymiana licznika. Większość firm, które zajmują się montażem paneli słonecznych, oferuje swoją pomoc w składaniu wniosków i wysyłaniu innych niezbędnych pism. Fotowoltaika nie wiążę się więc z wieloma formalnościami dla osób prywatnych, które energię elektryczną powstałą dzięki instalacji chcą wykorzystywać na własny użytek.

Mit 2: Panele słoneczne są drogie i tylko zamożni ludzie mogą sobie na nie pozwolić

W naszym kraju panuje przekonanie o tym, że „zwykła” rodzina nie może pozwolić sobie na inwestycję w instalację PV. To również nie jest prawdą, ponieważ ta technologia jest coraz bardziej dostępna i każdy może z niej skorzystać. Tak naprawdę każda osoba, którą stać na rachunki za prąd przekraczające ok. 150 zł może pozwolić sobie na zakup i montaż paneli na dachu. Istnieją dofinansowania, które minimalizują koszt całej inwestycji. Warto też pamiętać o tym, że instalacja PV produkuje praktycznie darmowy prąd, dzięki czemu nie musisz płacić za energię od dostawcy energii. Tak naprawdę inwestycja w panele słoneczne przynosi na przestrzeni lat bardzo duże oszczędności.

Mit 3: Częsta konserwacja paneli powoduje duże koszty utrzymania instalacji

Instalacja fotowoltaiczna https://suncrew.pl/fotowoltaika-wabrzezno/ jest praktycznie bezobsługowa. Jedyną rzeczą, o którą musisz się „martwić”, jest to, aby na panelach nie zalegało zbyt dużo zabrudzeń. Czasem wystarczą intensywniejsze opady deszczu, które umyją instalację PV. Niekiedy będziesz musiał zadbać o to, aby raz w roku umyć panele, żeby pozbyć się z nich uporczywych zabrudzeń. Koszty utrzymania instalacji PV są niskie i sam proces nie pochłania wiele czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *