Wady i zalety rynku pierwotnego mieszkań

Wady i zalety rynku pierwotnego mieszkań

Od czasu do czasu w mediach przewijają się dosyć dramatyczne historie osób, którym z różnych powodów nie powiodła się transakcja nabycia wymarzonego mieszkania, często też takie niepowodzenie może wiązać się ze stratami finansowymi, na przykład utratą zaliczki czy też koniecznością finansowania usterek w nowym lokalu.

Pomimo tego można śmiało stwierdzić, że mieszkania wrocław rynek pierwotny jest o wiele bezpieczniejszy od rynku wtórnego. Jak wszędzie jednak należy stosować się do obowiązujących przepisów, oraz znać swoje prawa i obowiązki. Deweloperzy, zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, mogą chcieć przerzucić niektóre koszty właśnie na nowych nabywców. Ważne jest więc aby po pierwsze podpisać z deweloperem prawidłową umowę, która zawarta musi być w formie aktu notarialnego.

Jakie są minusy?

Minusem takiej umowy jest to, że konieczne jest posiadanie środków finansowych na nabycie mieszkania lub pewność, że nasza zdolność kredytowa pozwoli na sfinansowanie transakcji w terminie. Jednym słowem przed zobowiązaniem się do nabycia mieszkania wrocław rynek pierwotny należy już zadbać o kwestie finansowania transakcji. Tutaj bardzo pomocna może być umowa przedwstępna, która coraz częściej także zawierana jest w formie aktu notarialnego. W ramach takiej umowy strony zobowiązują się przede wszystkim do terminowego podpisania umowy właściwej, a kupujący zobowiązany jest do wpłacenia zaliczki, stanowiącej określoną, procentową wartość lokalu. Ma to na celu zabezpieczenie przyszłej transakcji.

Rezerwacja lokalu

Deweloperzy niekiedy też zamiast typowej umowy przedwstępnej mogą proponować rezerwację lokalu. Jest to bardzo dobra opcja, jeśli przygotowanie do podpisania właściwej umowy deweloperskiej nie zajmie nam dużo czasu. Jeśli jesteśmy zainteresowani rezerwacją lokalu na stosunkowo krótki termin, to można zrobić to bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a cała procedura jest szybsza niż podpisanie umowy przedwstępnej. Pamiętajmy jednak, że taka umowa w mniejszym stopniu zabezpiecza prawa przyszłego nabywcy, więc jak najszybciej powinniśmy dążyć do odpisania umowy deweloperskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *