Deweloper a dobry deweloper – jak ich rozróżnić?

Deweloper a dobry deweloper – jak ich rozróżnić?

Znalezienie dewelopera nie jest trudne. Jednak znalezienie dobrego dewelopera może zająć trochę czasu. Kupno mieszkania wiąże się z olbrzymią inwestycją, dlatego tak ważne jest, by kupić mieszkanie w firmie, która cieszy się zaufaniem, ma sporo lat doświadczeń i na koncie przynajmniej kilka ukończonych z powodzeniem inwestycji budowlanych. W jaki sposób jednak znaleźć takiego dewelopera.

Pierwsze kroki należy zacząć od zapoznania się dokonaniami dewelopera, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Sprawdzić trzeba, czy wszystkie inwestycje, których podjął się deweloper zostały ukończone w terminie, a nawet zobaczyć je osobiście. Niedbałe wykończenie budynków, źle zagospodarowana przestrzeń osiedla, czy dużo pustych, czekających na kupców mieszkań, może sugerować, że deweloper nie przykłada się do swoich działań a jego kondycja finansowa jest zachwiana.

Ważna jest także “robota papierkowa”. Najlepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z wpisami do księgi wieczystej i planami zagospodarowania przestrzeni, która znajduje się w najbliższej okolicy osiedla, na którym chcemy kupić mieszkanie. Bardzo więc możliwe, że na początku z okna będziemy widzieć łąki, a za 2-3 lata hipermarket, parking czy autostradę.

Dobrze, jeśli jesteśmy zainteresowani dwoma różnymi ofertami, wtedy możemy porównać obie oferty, zwracając uwagę na ceny, jak i bonusy (np. w cenie mieszkania jest miejsce parkingowe). Deweloperzy obniżają ceny, zwłaszcza gdy konkurują z inną firmą na tym samym terenie. To zawsze powoduje, że klient korzysta. Jednak trzeba być czujnym, bo zbyt niska cena powinna budzić podejrzliwość, a nigdzie nie ma cudownych okazji, które pomyślane zostały tylko o korzyści dla klienta. Czujnym trzeba być zwłaszcza w przypadku ofert, wg których za niską cenę musimy skorzystać z określonego kredytu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze warto wybrać się do niezależnego doradcy finansowego. Co prawda taka porada kosztuje, ale może zaoszczędzić nam sporo zmartwień, nie mówiąc już o sporych pieniądzach. Dopiero po takiej dogłębnej analizie można zdecydować się na podpisanie umowy z deweloperem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *