Wentylacja domu odgrywa w jego funkcjonowaniu bardzo istotną funkcję. Do jej zadań należy dostarczenie, wymiana oraz oczyszczenie powietrza – czyli jego ruch, co ma ogromny wpływ na sam budynek, jak i nasze zdrowie. Rodzajów wentylacji jest kilka, jednak w artykule skupimy się na coraz bardziej popularnej wentylacji mechanicznej, a dokładnie rekuperacji.
Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?
Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. Sercem tej wentylacji jest urządzenie nazywane rekuperatorem, którego zadaniem jest wprawianie w ruch oraz oczyszczanie i ogrzewanie powietrza w zamkniętym obiegu. Za jego pomocą możemy również kontrolować powietrze nawiewane oraz usuwane. Zasada działania jest bardzo prosta – rekuperator zasysa jednocześnie świeże, zimne powietrze z zewnątrz oraz ciepłe, zużyte z naszego domu. Strumienie powietrza przechodzą przez wymiennik cieplny, w którym powietrze z naszego domu oddaje swoje ciepło powietrzu napływającym z zewnątrz. Następnie “nowe” ogrzane powietrze jest wtłaczane do domu, a “stare” pozbawione ciepła jest usuwane na zewnątrz.
Korzyści płynące z korzystania z rekuperacji.
Rekuperacja ma wiele zalet, jednakże zdecydowanie warto wymienić dwie z nich. Pierwszą zaletą jest ograniczanie czynników zewnętrznych, które bezpośrednio wpływają na zdrowie. Przy używaniu rekuperacji tak właściwie nie trzeba uchylać okien. Ma to swoje plusy, ponieważ w obecnych czasach, otwarcie okien częściej znaczy wpuszczanie smogu, alergenów, dymu, wilgoci i przeróżnych zapachów niż świeżego, czystego powietrza. Rekuperacja utrzymuje temperaturę oraz wilgoć na stałym poziomie, przez co rozwój grzyba jest niemal całkowicie wyeliminowany. Drugą zaletą jest sprawne oczyszczanie zapachów wytworzonych bezpośrednio w domu – przy niej niestraszne są aromaty z kuchni, toalety czy innego pomieszczenia.
Przybliżone koszty rekuperacji.
Największym wydatkiem w tego typu wentylacji jest zakup i zamontowanie urządzenia. Cena urządzenia waha się między 5.000 do 25.000 złotych, jest zależna od mocy i powierzchni, na jakiej ma zostać zamontowane. Cena z montażem wynosi około 15.000 do 35.000 złotych. Jak w każdej dziedzinie, można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe rozwiązania. Pamiętać trzeba, aby dobrać odpowiednio sprzęt do metrażu budynku, w innym przypadku wentylacja nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować.
Do tego dochodzą koszty utrzymania oraz serwisowania. W skali roku za prąd dopłacimy około 300 złotych więcej, za filtry, które musimy wymieniać co trzy miesiące około 200 złotych oraz coroczny serwis, który kształtuje się w okolicach 100 złotych (plus ewentualne naprawy).