Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jest jego wykończeniem, odgrywa dużą rolę w estetyce budynku, jak i również pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wyróżniamy różne typy dachów, np. dachy dwuspadowe, czterospadowe, jednospadowe, płaskie, namiotowe, wielospadowe, kopertowe, mansardowe oraz naczółkowe. To, jaki będziemy mieć dach, zależy od kształtu naszego domu, a również zasobności naszego portfela – zbudowanie dachu pochłania największy procent nakładów finansowych przeznaczonych na budowę domu.
Najczęściej wybierany rodzaj dachów w Polsce
Tradycyjnymi i najbardziej popularnymi rodzajami dachów są dachy skośne – dwuspadowe/dwupołaciowe. Spotkać je można najczęściej na domkach jednorodzinnych, które mają prostą podstawę, najczęściej w kształcie prostokąta. Ten rodzaj dachów zapewnia klasyczny wygląd, który nie wyróżnia się na tle innych budynków w miastach i na wsiach, wpisując się idealnie w lokalny krajobraz. Zaletą tego dachu jest niska strata ciepła w sezonie grzewczym oraz bezpieczeństwo – kształt dachu pozwala na bezproblemowe odprowadzanie z niego wody, a w sezonie zimowym nie utrudnia spadaniu śniegu.
Dachy proste w Polsce
Ten rodzaj dachu można coraz częściej spotkać na terenie naszego kraju, jednakże jeszcze nie dościga w popularności dachów połaciowych. Świetnie sprawdza się w kubistycznych, prostych budynkach. Dachy proste są zwane również stropodachami, ponieważ pełnią jednocześnie funkcje dachu oraz stropu ostatniej kondygnacji w budynku. Pozwalają na dość sporą dowolność architektoniczną. Zaletą oraz jednocześnie wadą tych dachów będzie bezpieczeństwo. Zaletą, dlatego że dach ten nie może zostać zerwany podczas większych wichur, wadą, ponieważ przy opadach śniegu trzeba na bieżąco dach odśnieżać. W innym wypadku może dojść do zawalenia się konstrukcji dachu pod ciężarem nieusuniętego śniegu, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców.
Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na dany rodzaj dachu?
Już na etapie projektowania domu przy wyborze dachu przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaką funkcję ma spełniać nasze poddasze. Jeżeli chcemy, by naszej poddasze było w pełni użytkowe, musimy wiedzieć, że skośne dachy skutecznie odbierają możliwość pełnej i dowolnej adaptacji poddaszy, właśnie przez swoją budowę i powstające z jej wyniku skosy. Płaski dach pozwoli nam na uzyskanie większej ilości miejsca oraz ułatwi nam również aranżacje poddasza.