Projekt domu – czy nadal Cię stać? Budowa w 2021r.

Projekt domu – czy nadal Cię stać? Budowa w 2021r.

Oddychasz głęboko i czujesz zapach świeżo położonych paneli. Na portalach społecznościowych wysyłasz znajomym zaproszenia z terminem zaplanowanej domówki, kiedy jeszcze ekipa budowlana kończy montaż schodów i bramy garażowej.

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas, na przeszkodzie którego, jak zwykle, stoją pieniądze, a z roku na rok potrzeba ich coraz więcej. Na jaki koszt budowy musimy się wówczas nastawiać? Jak plasują się ceny działek i jakie są niezbędne elementy, które trzeba poznać, aby oszacować całkowity koszt, jeśli na budowę decydujemy się właśnie teraz?

Grunt jest najważniejszy

Cena działki pod projekt domu jednorodzinnego to najbardziej zmienna wartość. Na koszt ziemi budowlanej wpływa przede wszystkim lokalizacja: za metr kwadratowy działki w Warszawie zapłacimy w granicach 500-750 złotych, a w Gdańsku czy Poznaniu będą to ceny w granicach 400-450 zł za metr. W innych dużych miastach jest nieco taniej – w Katowicach i Krakowie za metr kwadratowy ziemi trzeba zapłacić 250-350 zł, natomiast w Łodzi, Białymstoku, Olsztynie czy Bydgoszczy stawka nie przekracza 250 zł.

Ceny działek poza miastami to kwestia jeszcze bardziej zróżnicowana. Ceny na Pomorzu Gdańskim mogą wahać się między 80 a 130 zł za metr, w województwach takich jak: Lubuskie, Zachodniopomorskie czy Podlaskie będzie to jeszcze mniej. W tym wypadku na koszt działki wpływa lokalizacja (choćby, czy jest to region atrakcyjny turystycznie) czy też odległość od dużych miast.

Bez planów się nie obędzie

Kiedy już zakupimy działkę pod budowę domu, możemy określić, co możemy na niej wybudować, a do tego konieczny będzie projekt domu jednorodzinnego.

Koszt gotowego projektu waha się z reguły w granicach 3-4 tysiące złotych za dom parterowy, bez garażu. Zależność w przypadku ceny jest prosta – jeśli personalizujemy projekt, uwzględniamy podpiwniczenie lub zamawiamy go zupełnie od nowa, cena wzrasta dwu lub nawet trzykrotnie.

Czas na budowę

Pora na najważniejszą część projektu – budowę domu. W obliczu m.in. rosnących cen materiałów budowlanych, całkowity koszt dynamicznie się zmienia.

Budowa domu „pod klucz” o powierzchni 100 metrów kwadratowych to około 300 tysięcy zł – mowa tu o typowym schemacie – parter – poddasze dwuspadowe, bez piwnicy i bez garażu. Przy takich samych elementach ale większej powierzchni – 150 metrów kwadratowych – cena sięga 380-390 tysięcy złotych. Podpiwniczenie powoduje wzrost cen od 20 (w przypadku mniejszych powierzchni) do 50 tysięcy złotych.

Znaczny wpływ na ostateczną cenę budowy ma geometria budynku  i dachu (nieregularna bryła, dach wielospadowy) – generalnie można przyjąć, że im bardziej skomplikowanie tym drożej (nawet 200 złotych więcej na metrze kwadratowym). Pozostałymi elementami finalnie wpływającymi na cenę jest także piwnica oraz ilość kondygnacji.

Podsumowanie

Powyższe koszty są podawane orientacyjnie i mogą się różnić, chociażby ze względu na technikę wykonania czy też użyte materiały. Eksperci jasno wskazują, iż ceny budowy i wykończenia domu póki co utrzymają tendencję wzrostową. Dlatego o budowie warto pomyśleć już teraz, ponieważ w perspektywie kolejnych lat, może być mniej osiągalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *