Mieszkanie czy dom – gdzie lepiej mieszkać?

Mieszkanie czy dom – gdzie lepiej mieszkać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej zajmować mieszkanie czy też dom. Nie ulega wątpliwości, że tej kwestii nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od naszych osobistych upodobań i preferencji. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu, dobrze byłoby zastanowić się nad tym, z czym wiąże się mieszkanie w nich. Okazuje się bowiem, że zarówno domy, jak i mieszkania mają swoje plusy, jak i minusy.

Dlaczego dom?

Jak zaznaczono na wstępie, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej zajmować mieszkanie czy może dom. Okazuje się, że każdemu może podobać się inne z rozwiązań. Niemniej jednak, warto być świadomym zalet, jakie wiążą się z domem. Otóż okazuje się, że ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych mają więcej prywatności. Nie muszą również narzekać na hałas zza ściany. Jeżeli dom położony jest z dala od ruchliwych ulic, można liczyć na błogą ciszę oraz spokój. Mieszkanie w domu to również zdecydowanie większa przestrzeń. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla licznych rodzin, na przykład wielopokoleniowych. Niestety, utrzymanie domu jest bardziej kosztowne niż utrzymanie mieszkania. Trzeba również samodzielnie zadbać o odśnieżanie podjazdu oraz rzecz jasna o ogrzanie wszystkich pomieszczeń.

Co przemawia za tym, aby kupić mieszkanie?

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania, również musimy być świadomi zalet oraz wad takowego rozwiązania. Jeśli decydujemy się na mieszkanie, nie musimy martwić się chociażby odśnieżaniem, które może być wyjątkowo problematyczne. Nie trzeba również przejmować się koszeniem trawnika przed blokiem. Nie sposób jednak nie zauważyć, że mieszkanie to mniejsza przestrzeń. Nie dla każdego jest to jednak, wbrew pozorom, wada. Jeżeli nie mamy licznej rodziny, kupno mieszkania może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Koszt zakupu mieszkania jest bowiem zdecydowanie mniejszy niż koszt budowy domu, zwłaszcza tego z tarasem. Jeżeli zamierzamy zakupić mieszkanie i nie posiadamy wystarczającej ilości środków pieniężnych, warto pomyśleć o kredycie. Oczywiście nie każdy go uzyska, bo wymagany jest zazwyczaj wkład własny. Jeśli go mamy, najprawdopodobniej uda nam się otrzymać kredyt hipoteczny. Dobrze jest przejrzeć oferty różnych deweloperów. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć najkorzystniejszą ze wszystkich ofert. Zastanówmy się również nad tym, czy zależy nam na mieszkaniu w centrum miasta czy może na jego obrzeżach, w spokojnej i cichej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *