Zakup nieruchomości nie jest czynnością, którą dokonujemy codziennie. Jest to poważna inwestycja naszych pieniędzy, niejednokrotnie na całe życie. Dotyczy to zwłaszcza działki budowlanej, na której chcemy wybudować nasz wymarzony dom. Dlatego przed dokonaniem zakupu powinniśmy dokładnie sprawdzić daną nieruchomość pod wieloma względami, które mogą mieć znaczenie w bliższej lub dalszej przyszłości.
Przeznaczenie działki
Poszukiwanie odpowiedniej dla nas działki może być czasochłonne. Przed jego rozpoczęciem mamy w głowie pewien obraz tego, jaka miejscowość (albo część miejscowości) nas interesuje. Gdy już znajdziemy nieruchomość, której położenie nam odpowiada, powinniśmy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W tym celu najlepiej udać się do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. W MPZP możemy dowiedzieć się jakie przeznaczenie posiada dana działka i czy możemy wybudować na niej taki dom, jaki mamy w planach. Czasami może okazać się, że działka nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Co w takiej sytuacji? Musimy wystąpić o warunki zabudowy. Wniosek taki składamy w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Może to zrobić każdy, bez konieczności okazywania aktu własności czy umowy przedwstępnej kupna – sprzedaży nieruchomości.
Dojazd do działki
Zaraz po sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego powinniśmy ustalić czy działka ma prawnie uregulowany dojazd. W przypadku, gdy znajduje się ona w pierwszej linii zabudowy od drogi dojazd jest raczej oczywisty. Chociaż i w takim przypadku nie powinniśmy brać tego za pewnik i sprawdzić. Może się bowiem okazać że pomiędzy działką, którą zamierzamy nabyć, a drogą znajduje się jeszcze jedna, mała działka, która blokuje dostęp do drogi publicznej. Dlatego w każdym przypadku powinniśmy sprawdzić stan prawny dojazdu, o ile nie ma ona bezpośredniego wjazdu z drogi publicznej. Informację taką najprościej sprawdzić w księdze wieczystej, gdzie działka po której przebiega droga dojazdowa będzie widniała jako własność (w sytuacji, gdy przynależy ona do działki), współwłasność (np. gdy prowadzi do kilku nieruchomości) lub jako prawo służebności przejazdu i przechodu.
Dostępne media
Kolejnym ważnym punktem przed zakupem działki budowlanej jest sprawdzenie jakie media są na niej dostępne. Działka może być w pełni uzbrojona, ale może się również okazać, że media znajdują się na działkach sąsiednich lub w jeszcze dalszej odległości. Aby uniknąć późniejszych ewentualnych problemów z uzyskaniem przyłączy powinniśmy sprawdzić przed zakupem czy istnieje możliwość ich uzyskania dla danej działki oraz jaki będzie tego koszt.
Obciążenia działki
Przed zakupem nieruchomości warto poprosić właściciela o numer księgi wieczystej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy nieruchomość nie posiada żadnych obciążeń w dziale III i IV. Obciążenia te mogą być wpisane z tytułu zadłużenia (pożyczki i kredyty, zaległości w ZUS, urzędzie skarbowym czy innych urzędach) lub służebności. Wszelkie obciążenia wpisane w księdze wieczystej zostają w niej nawet przy zmianie właściciela. Dlatego jeśli widnieje w niej jakikolwiek zapis należy zapytać o to sprzedającego. Może się okazać, że zobowiązanie jest już uregulowane ale nie zostało jeszcze wykreślone z księgi wieczystej (w takim przypadku do aktu notarialnego będzie potrzebne zaświadczenie od wierzyciela) lub właściciel za zgodą wierzyciela sprzedaje nieruchomość, a pieniądze uzyskane z transakcji przeznaczy na spłatę zadłużenia (w takim przypadku do aktu notarialnego potrzebna będzie pisemna zgoda wierzyciela na wykreślenie wpisu).