Biuro nieruchomości. Czy warto podjąć współpracę?

Biuro nieruchomości. Czy warto podjąć współpracę?

Bez względu na to czy sprzedajemy czy kupujemy nieruchomość, bardzo często rozważamy współpracę z biurem nieruchomości. Te firmy zawodowo pośredniczą w obrocie nieruchomościami, co jest dla kupującego lub sprzedającego dużym plusem. Niestety współpraca często wiąże się z koniecznością zapłacenia na rzecz biura sporej prowizji od sprzedaży. Przy bardzo drogich nieruchomościach, prowizja dla biura przekraczająca kilkanaście tysięcy złotych nie jest niczym zaskakującym. W każdym przypadku prowizja dla biura nieruchomości wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. tanio więc nie jest. Czy zatem warto współpracować z takimi biurami?

Warto współpracować

Szukając nieruchomości do kupienia, bez wątpienia tak. Kupujący, z tytułu współpracy z biurem nieruchomości najczęściej nie ponosi żadnych kosztów. To sprzedający jest zobowiązany do zapłacenia prowizji od sprzedaży nieruchomości na rzecz biura. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że ma to wpływ na cenę nieruchomości, jednak nie zawsze jest tak, że cena nieruchomości rośnie dokładnie o koszt prowizji dla biura. Sprzedający, który wie, że sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości jest szybsza i łatwiejsza, nie zawyża na siłę ceny nieruchomości. Ceny nieruchomości dyktuje też rynek. Sprzedający, który zawyży cenę swojej nieruchomości, może mieć pewność, że żaden potencjalny klient nie zainteresuje się nią. Dlatego nie jest tak, że nieruchomości oferowane przez biuro obrotu są droższe niż nieruchomości sprzedawane bezpośrednio. Ceny są podobne.

Z biurem nieruchomości łatwiej otrzymać kredyt hipoteczny

Ważnym plusem współpracy kupującego nieruchomość z biurem nieruchomości, jest możliwość szybszego otrzymania kredytu hipotecznego. Biura współpracują z bankami, pośrednikami finansowymi i bardzo często za darmo pomagają w uzyskaniu kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach. Osoba, która nie wie jak rozmawiać z pracownikami banków i nie zna się na kredytach, często jest zmuszona szukać kredytu hipotecznego w wielu miejscach. Analizować warunki, tak naprawdę mając niewielkie pojęcie na ten temat. Klient polecony przez biuro i skierowany do pośrednika, może mieć pewność, że szybko uzyska kredyt, jeśli będzie mieć wymaganą zdolność kredytową. Sam kredyt zaś będzie na korzystnych warunkach.

Sprzedaż nieruchomości a współpraca z biurem

Sprzedając nieruchomość również warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości. Tu jednak trzeba wiele uwagi poświęcić temu, by wybrać dobre biuro. Bardzo często umowy z biurem nieruchomości są sporządzane z opcją “na wyłączność”. Sprzedający nieruchomość nie ma możliwości podjęcia współpracy z innym biurem ani samodzielnej sprzedaży, bez zapłacenia prowizji na rzecz biura takich opcji lepiej unikać. Sprzedając nieruchomość, warto więc szukać dobrego biura nieruchomości a podpisując umowę, zwracać uwagę na to, co jest w niej napisane. Niska prowizja od sprzedaży i sensowne warunki związane z ewentualnym samodzielnym poszukiwaniem klientów, to bardzo istotne rzeczy, które powinny być zawarte w umowie współpracy z biurem nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też zapis o możliwości zerwania umowy. W wielu umowach jest zapis o czasie wypowiedzenia, przekraczającym nawet trzy miesiące. Lepiej szukać biura, gdzie nie ma zapisów o tak długim okresie wypowiedzenia, bowiem w razie niezadowolenia ze współpracy, łatwiej zerwać umowę.

Podsumowując

Współpraca z biurem nieruchomości, zarówno przy kupowaniu jak i sprzedaży domu lub mieszkania z reguły ma sens. Niezmiernie istotne są jednak szczegóły współpracy, umowa, prowizje i profesjonalizm działania biura. Szukając, z pewnością uda się takie biuro znaleźć, sama współpraca z nim będzie zaś korzystna dla obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *