Jak znaleźć idealne mieszkanie na wynajem?

Jak znaleźć idealne mieszkanie na wynajem?

Gdy zapada decyzja o wynajęciu mieszkania, zaczyna się istna zabawa, która może pochłonąć wiele tygodni zanim znajdzie się idealnie dopasowaną ofertę. Sprawdź, jak ułatwić i przyspieszyć proces poszukiwania mieszkania na wynajem.

Spróbuj określić potrzeby

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, czego szukasz. To pozwoli zawęzić możliwości. W początkowej fazie wystarczy, że określisz:

  • lokalizację – zastanów się, czy chcesz zamieszkać na obrzeżach miasta czy wolisz centrum. Weź pod uwagę komunikację miejską lub bliskość drogi, którą sprawnie dostaniesz się do pracy czy na uczelnię. Korzystnym jest mieszkanie w bliskości sklepów, z których często korzystasz.
  • cenę – przelicz, ile pieniędzy możesz przeznaczyć miesięcznie na koszt najmu i opłaty. Pamiętaj, żeby oprócz opłat za media wziąć pod uwagę koszt Internetu czy telewizji. Przygotuj oszczędności gdyż najczęściej będzie trzeba wpłacić kaucję w wysokości minimum jednego czynszu. Weź pod uwagę możliwość zapłacenia prowizji dla pośrednika nieruchomości, która zwykle również wynosi tyle ile jednomiesięczny czynsz.
  • wyposażenie – Jeśli posiadasz własne meble lub chcesz sam wyposażyć mieszkanie skup swoją uwagę na ofertach mieszkań nieumeblowanych. Jest ich znacznie mniej, ale często mają dużo korzystniejsze ceny. Jeśli nie masz mebli, wybieraj oferty lokali umeblowanych, w tej kategorii wybór jest ogromny, a mieszkania umeblowane w różnym standardzie w zależności od ceny.

Oprócz najważniejszych wytycznych warto określić też czy szukasz kawalerki, czy większego mieszkania, czy zależy Ci na oddzielnej kuchni czy aneks kuchenny również Cię satysfakcjonuje. Im więcej elementów mieszkania jesteś w stanie określić, tym węższe będą poszukiwania, a tym samym proces przebiegnie sprawniej.

Jak szukać mieszkania na wynajem?

Najprostszym sposobem jest odwiedzenie popularnych portali z ofertami nieruchomości. Jednak warto pamiętać o tym, że często nieruchomości, które są tam reklamowane zostały już wynajęte, dlatego jeśli jakieś mieszkanie spodobało ci się, od razu skontaktuj się z wystawcą i zapytaj o dostępność. Nie czekaj, gdyż atrakcyjne mieszkania mogą zniknąć z rynku nawet w kilka godzin. Zadzwoń i umów się na spotkanie jeszcze tego samego dnia lub w ciągu kilku najbliższych dni. Im więcej mieszkań obejrzysz tym lepszy ogląd na sytuację na rynku będziesz mieć.

Jeśli nie chcesz samodzielnie szukać mieszkania możesz skorzystać z oferty biura nieruchomości. To rozwiązanie jest korzystne ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że mieszkania nie trafiają na rynek publiczny i są tak zwanymi “ofertami spod lady”. Ma się do nich dostęp wyłącznie gdy jest się klientem biura. Oprócz niewątpliwych plusów, to rozwiązanie ma również minus. Jest nim opłata prowizji agenta za znalezienie nieruchomości idealnej. W przypadku poszukiwania lokalu na wynajem prowizja agenta wynosi najczęściej wysokość jednego czynszu, dlatego cena za nieocenioną pomoc i znalezienie mieszkania idealnego nie jest zbyt wygórowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *