Czy warto kupić stary dom na wsi?

Czy warto kupić stary dom na wsi?

Zakup domu nie zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Owszem, domy nowe lub prawie nowe, zlokalizowane w miastach lub większych miejscowościach, często kosztują niemało. Wśród ofert sprzedaży domów, można jednak znaleźć bardzo atrakcyjne oferty sprzedaży starych domów na wsiach. Często są to nieruchomości do kapitalnego remontu. Zachętą jest niska cena zakupu. Czy są to oferty warte zainteresowania? Z reguły jak najbardziej tak.

Niska cena, duże możliwości

Cena starych domów, z niemałą niejednokrotnie działką, potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Nawet na wsiach w pobliżu miast, można takie nieruchomości nabyć za mniej niż sto tysięcy złotych. We wsiach nieco oddalonych od miasta, ceny często są jeszcze niższe. Warto tu dodać, że taki dom nierzadko posadowiony jest na niemałej działce. Działki o wielkości przekraczającej 1000 i więcej metrów kwadratowych nie są przy takich ofertach niczym zaskakującym. Zakup takiej nieruchomości ma sens i daje duże możliwości zarówno stworzenia idealnego miejsca do życia jak, a niekiedy i zarobku lub odzyskania części pieniędzy wydanych na ten zakup.

Stan domu ma duże znaczenie

Nawet najtańszy dom nie jest wart uwagi, jeśli jego stan jest bardzo zły. W takiej sytuacji remont może okazać się zbyt kosztowny i znacząco podnieść koszty, które trzeba będzie ponieść. I w tej sytuacji jednak warto przeliczyć, czy jego zakup jednak nie ma sensu. niejednokrotnie wartość działki i tak jest spora i warto takie miejsce nabyć, dom rozebrać i – na przykład – postawić nowy. Można też dużą działkę podzielić na mniejsze i zostawić sobie tylko jedną, a ze sprzedaży innych sfinansować sobie koszt budowy domu.,

Remont starego domu

Remont starego domu zawsze jest wydatkiem, nie musi on jednak być poniesiony w całości od razu. Jeśli stan domu jest na tyle akceptowalny, że można w nim zamieszkać, prace remontowe można wykonywać sukcesywnie, w miarę możliwości zarówno czasowych jak i finansowych. Taka forma remontu jest dużo łatwiejsza. Warto także dopowiedzieć, że istnieje też możliwość kupienia takiego domu na kredyt, który można przeznaczyć także na remont. Chcąc otrzymać taki kredyt, trzeba jednak bankowi przedstawić kosztorys remontu i wykonywać go zgodnie z tym, co zostało ustalone z bankiem.

Podsumowując

Zakup starego domu do remontu tylko w jednostkowych przypadkach nie jest opłacalny. Z reguły, z uwagi na cenę nieruchomości i wartość gruntu, a także możliwości jego wykorzystania, taki zakup ma sens. Po jego dokonaniu, warto jednak zastanowić się, co zrobić konkretnie, by być zadowolonym z zakupu. Czasami opłaca się szybki remont, niekiedy rozsądniejszy jest remont rozciągnięty w czasie. Rzadko, ale też może opłacać się rozebranie okazyjnie kupionej nieruchomości, podzielnie działki, na której stała, na kilka mniejszych i stawianie nowego domu na jednej z nich, oczywiście za pieniądze ze sprzedaży innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *