Domy z kontenerów – moda, czy rozwiązanie na długie lata?

Domy z kontenerów – moda, czy rozwiązanie na długie lata?

Wiele słyszy się o nowoczesnym budownictwie modułowym, ponieważ staje się ono coraz popularniejszym pomysłem na dom w niskiej cenie. Najczęściej domy modułowe wykonuje się z kontenerów morskich, które służą za swoistą bazę całego przedsięwzięcia. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się dom z kontenerów.

Technologia budowy domu z kontenerów

Od jakiegoś czasu strony i portale ogłoszeniowe aż kipią od ofert sprzedaży kontenerów morskich nowych i używanych. Bynajmniej powodem nie jest wzmożony transport, tylko popyt na kontenery, wykorzystywane do budowy nie tylko domów, ale również pomieszczeń socjalnych na budowach, czy też mobilnych biur. Konstrukcja, której bazą jest metalowy kontener, jest trwała i stabilna. To świetne rozwiązanie na własne cztery kąty w sytuacji, kiedy potrzebujemy niezbyt dużego metrażu i chcemy obejść uzyskanie dokumentacji wymaganej do budowy standardowego domu, ponieważ budynek do 35 m2 powierzchni użytkowej nie wymaga pozwolenia na budowę. Mniej więcej taki, lub mniejszy metraż uzyskamy, stawiając dom z jednego kontenera morskiego. Technologia jest bardzo prosta. Kontener stawiamy na równej powierzchni, którą może być fundament, piasek, trawa, lub pale. Następnie nadajemy konstrukcji wymaganą postać, to moment na wycięcie otworów pod okna i drzwi, oraz wzmocnienie konstrukcji, jeśli istnieje taka konieczność. Następnie doprowadzamy media, i wykonujemy prace izolacyjne na zewnątrz, lub wewnątrz kontenera. Wykończenie ścian i podłóg to już kosmetyka i pełna dowolność.

Przestrzeń większa, niż się wydaje

Są tacy, którzy powiedzą, że taki metraż nie nadaje się do życia. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć z sobą dwa, trzy, a nawet cztery kontenery, stawiając dom modułowy o sporym metrażu. Jeśli jednak zdecydujemy się na dom z jednego kontenera morskiego, okazuje się, że wcale nie jest to tak mała powierzchnia, jak mogłoby się to wydawać. W końcu metraż zbliżony jest do sporej kawalerki w bloku, lub nawet dwupokojowego mieszkania. Z powodzeniem zmieścimy tam salon z aneksem kuchennym, funkcjonalną łazienkę z prysznicem, oraz niewielką sypialnię z wygodnym łóżkiem. Znajdzie się również miejsce na standardową kanapę, stół z krzesłami, komodę, szafę, a nawet biblioteczkę i wygodny fotel. Nowoczesne meble modułowe, lub wykonane na wymiar sprawią, że wnętrze stanie się funkcjonalne i przestronne. Każdy centymetr powierzchni wykorzystamy, dokładnie planując podział przestrzeni już w fazie projektu. Dom z kontenerów morskich może stać się całorocznym budynkiem mieszkalnym, bądź sezonowym obiektem rekreacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *