Stary dom na wsi – nieruchomość za grosze

Stary dom na wsi – nieruchomość za grosze

Zakup domu z rynku wtórnego nie zawsze musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Oczywiście domy kilku lub kilkunastoletnie, zlokalizowane w mieście lub bliskich jego okolicach potrafią kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. nie oznacza to jednak, że za każdy dom trzeba tyle zapłacić. Ciekawą alternatywą są stare domy zlokalizowane na wsiach. Domy poniemieckie lub nawet drewniane. Za taki dom trzeba zapłacić dużo mniej. W wielu miejscach możliwe jest kupienie takiego domu już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z reguły są to oczywiście domy do remontu. Nieruchomości, gdzie konieczne będzie poniesienie wielu wydatków i dostosowanie ich do własnych potrzeb. Często jednak taki dom to nieruchomość warta zakupu. Jest niewątpliwie bardzo tani i ma więcej zalet niż mogłoby się wydawać.

Dom na dużej działce

Stary dom na wsi bardzo często jest posadowiony na działce znacznej wielkości. Przed laty mało kto decydował się na wytyczanie niewielkich działek. Działki o wielkości nawet ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych, nie są na wsiach niczym nadzwyczajnym. Nierzadko na terenie działek są też stare zabudowania gospodarcze, które można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładem jest tu choćby prowadzenie działalności gospodarczej. I nie ma znaczenia, że jest to mała wieś, w której mieszka niewielu mieszkańców. W pomieszczeniach gospodarczych na takich wsiach często zlokalizowane są sklepy internetowe, oferujące swoje produkty klientom z całej Polski. Oczywiście też nic nie stoi na przeszkodzie, by w takich budynkach urządzić mieszkania i przeznaczyć je do wynajęcia lub na sprzedaż. Decydując się na takie rozwiązanie, można mieć pewność sporych zysków, które można przeznaczyć na remont domu i oczywiście także na życie.

Duża działka także może być wykorzystana na wiele sposobów. Jeśli zaś jest zbędna, zawsze można ją podzielić na mniejsze działki budowlane i po prostu sprzedawać. W niektórych miejscach udaje się stworzyć nawet kilkanaście działek budowlanych. Sprzedaż każdej choćby za 20-30 tysięcy złotych przełoży się na spore zyski.

Dom – warto dokładnie sprawdzić jego stan

Stary dom na wsi można kupić już prawie za bezcen. Bez wątpienia będzie to jednak nieruchomość wymagająca remontu. Oczywiście jeśli remont nie wiąże się z dużym zakresem prac, zakup nieruchomości jest opłacalny. Zdarza się jednak, że stan domu jest na tyle zły, że remont z pewnością będzie kosztować krocie. Warto wspomnieć, że już wymiana dachu to koszt przekraczający nierzadko dwadzieścia tysięcy złotych. Założenie ogrzewania centralnego, wymiana okien, prace murarskie czy wymiana starych drewnianych podłóg na nowe, może podnieść koszt remontu do absurdalnych rozmiarów. Nierzadko koszt prac remontowych przekroczyć może nawet sto tysięcy złotych. To już jest suma, z którą można wybudować nowy, niewielki dom. Jeśli więc stan domu, który chcemy kupić jest bardzo zły, warto odstąpić od chęci jego kupna. Istnieje jednak wyjątek od tej sytuacji. Jeśli dom jest posadowiony na dużej działce i w ciekawym miejscu, można kupić całość, dom rozebrać i w jego miejscu wybudować nowy. Nie trzeba na to mieć bardzo dużych pieniędzy, bowiem znaczną część można pozyskać na przykład dzieląc działkę na mniejsze i sprzedając działki budowlane. Nierzadko wystarcza to do sfinansowania całości kosztów budowy domu.

Dojazd do miasta. Warto go brać pod uwagę

Dom na wsi, oferowany za niską cenę, najczęściej ma jeden minus. Odległość od wsi do najbliższego miasta jest znaczna. Możliwości dojazdu komunikacją publiczną bardzo często nie ma wcale lub jeśli jest to jest to bardzo utrudniona. Osoby chcące zamieszkać na wsi i – na przykład – pracować w mieście, muszą więc brać pod uwagę ograniczone możliwości dojazdu i koszty z tym związane. Bez wątpienia koszt częstych dojazdów samochodem do miasta będzie znaczny. W sytuacji, gdy kilka osób z rodziny musi dojeżdżać regularnie do miasta, potrzebne będzie co najmniej jedno dodatkowe auto. To rzecz jasna też oznacza koszty ich utrzymania. Jeśli więc mamy ograniczone środki finansowe inie zarabiamy w mieście zbyt dużo, warto przemyśleć sens zakupu takiego domu, bowiem część budżetu domowego trzeba będzie przeznaczyć na koszty dojazdu do miasta i powrotów do domu. Oczywiście jest wyjście – znalezienie pracy bliżej miejsca zamieszkania. Na terenach wiejskich nie zawsze jest to jednak łatwe.

Podsumowując

Stary dom na wsi jest niewątpliwie bardzo tanią nieruchomością. W większości przypadków wartą uwagi. Z zakupu należy zrezygnować tylko wtedy, gdy położenie domu utrudniłoby konieczne dojazdy do szkoły czy pracy. Nie warto też kupować takiego domu, jeśli jego stan jest tragiczny. Taka nieruchomość bowiem wymaga zbyt dużych nakładów na remont.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *