Zakup pierwszego w życiu mieszkania

Zakup pierwszego w życiu mieszkania

Marzenie o własnym mieszkaniu jest niemal nieuchronnym momentem w życiu każdego człowieka, który chce się ustatkować i nie mieszkać już z rodzicami. W niektórych krajach jak na przykład we Włoszech dzieci nie wyprowadzają się przez bardzo długi czas. W Polsce jednak przyjęło się, że już w wieku 25 lat zaczyna się myśleć o zamieszkaniu “na swoim”.

Zakup pierwszego w życiu mieszkania jest bardzo czasochłonnym zadaniem

Zakup pierwszego w życiu mieszkania jest bardzo czasochłonnym zadaniem, chyba, że od początku ma się upatrzony jeden lokal i wystarczy tylko sfinalizować transakcję. Znacznie częściej jednak bywa, że nasze oczekiwania są co prawda sprecyzowane, ale wybór idealnego mieszkania i tak nie jest łatwy. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się czy wolimy osiedlić się w mieście, czy poza nim. Nie jest tajemnicą, że lokale w centrum miast są znacznie droższe, dlatego nie każdy może sobie na to pozwolić. Tym, którzy nie dysponują odpowiednią zdolnością kredytową oraz nie posiadają wystarczającej ilości gotówki pozostaje szukać czegoś na obrzeżach miasta. To jednak wbrew pozorom nie musi być gorszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób ceniących sobie spokój. Na osiedlach mieszkaniowych z dala od centrum panuje zazwyczaj o wiele bardziej spokojna atmosfera. Trzeba tylko zorientować się, czy osiedle gdzie chcemy zamieszkać posiada odpowiednie drogi i jest dobrze skomunikowane z centrum.

Nie da się jednak ukryć, że sporo osób ciągnie do miast z powiatu możliwości zamieszkania w ścisłym centrum

Zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy chcą używać życia może to być bardzo atrakcyjna perspektywa. Nocne życie i liczne lokale stanowią magnes, szczególnie gdy mieszka się blisko nich. Okres hucznego stylu życia wcześniej czy później ustępuje jednak miejsca stabilizacji i przychodzi moment, że zakłada się rodzinę. Może wtedy przyjść refleksja, że z dala od miasta byłoby nam jednak lepiej niż w ścisłym centrum. Mieszkanie zawsze można sprzedać, a jeśli znajduje się ono w dobrej lokalizacji, z pewnością uda się uzyskać bardzo przyzwoitą kwotę, którą będzie można przeznaczyć na przykład na budowę wymarzonego domu.

Jak zakupić pierwszy lokal?

Ważne, by posiadać dobrą pracę, gwarantującą zdolność kredytową. Jeżeli dodatkowo do mieszkania dołożą się nasi bliscy, o dokonanie zakupu wcale nie będzie tak trudno. Gdy już podejmiemy decyzję i sfinalizujemy transakcję, naszą pierwszą poważną inwestycję będziemy mieli już za sobą. To od nas zależy, co z nią dalej zrobimy. Można równie dobrze zakotwiczyć tam na stałe, jak i szybko sprzedać mieszkanie z zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *