Kupujemy mieszkanie – na co warto zwrócić uwagę?

Kupujemy mieszkanie – na co warto zwrócić uwagę?

Istnieje wiele różnorodnych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy je kupić – będzie to przecież inwestycja na całe lata. Przed oglądaniem mieszkań warto więc zapoznać się z kilkoma radami, które zdecydowanie ułatwią nam podjęcie odpowiedniej decyzji.

Najważniejszy aspekt – lokalizacja

Wszyscy eksperci jednogłośnie podkreślają, że najważniejszym aspektem jest lokalizacja. Warto pamiętać, że ceny mieszkań w centrum będą zdecydowanie większe niż na obrzeżach. Trzeba znaleźć takie miejsce, z którego będziemy mieć blisko do pracy, ale także do naszej rodziny lub znajomych.

Zdecydowanym atutem jest również bliskość marketów, centrów handlowych, czy też różnorodnych miejsc do rekreacji – parków, jezior, lasów czy też placów zabaw, Istotną kwestią jest także dostęp do transportu publicznego. Należy także brać pod uwagę kwestię tego, czy dana dzielnica ma dobrą renomę i czy bezpiecznie będzie można się po niej poruszać nawet po zmroku.

Północ czy południe? Zachód, a może wschód?

Przy wyborze mieszkania warto brać również pod uwagę ekspozycję okien. Południowe mieszkania są najcieplejsze, a słońce jest w nich przez najdłuższy czas. Natomiast mieszkania północne są zazwyczaj dość chłodne. Te lokale położone od wschodu poleca się osobom lubiącym wcześnie wstawać, natomiast zachodnie dla tych, którzy preferują późniejsze wstawanie. Uważa się jednak, że optymalną kombinacją będzie wybór mieszkania południowo-zachodniego.

Które piętro?

Istotnym elementem jest także ulokowanie mieszkania na danym piętrze. Im jest ono niższe, tym lokal powinien być tańszy. Najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania parterowe ze względu na zbyt dużą ekspozycję na działania złodziejskie. Polecane są jednak rodzinom z dziećmi – czasami do parterowych mieszkań należy także mały ogródek. Z kolei najwyższe piętra nadają się w szczególności dla miłośników pięknych widoków.

Nie jest jednak tajemnicą, że największe zainteresowanie wykazują mieszkania ulokowane na średnich piętrach, duże w tym przypadku ma znaczenie stosunek do jakości. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w danym budynku jest winda. W nowszych lokalach jest to już w tej chwili norma, ale w kamienicach to niestety rzadkość. A przecież żadną przyjemnością jest znosić wózek z dzieckiem z piątego piętra…

Zadbaj o bezpieczeństwo

Równie ważne jest bezpieczeństwo – mieszkanie ma przecież być naszym azylem i przyjaznym schronieniem. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa monitoring lub całkowicie zamykane i strzeżone osiedle. W bardziej ekskluzywnych lokalach o porządek dba portier, który nie wpuszcza niechcianych gości.

Pomoc eksperta

Kupując mieszkanie, które nie jest w stanie deweloperskim, warto zabrać ze sobą zaufanego fachowca. Pomoże on nam oszacować stan mieszkania i uratuje przed późniejszymi nieprzyjemnościami, związanymi z dodatkowymi kosztami naprawy. Wiele rzeczy nie jest widoczne dla osoby nieznającej się na kwestiach budowlanych, dlatego w tym przypadku najlepiej powierzyć sprawę specjaliście.

Dodatkowe atuty

Dla właścicieli auta nieocenionym atutem będzie darmowe miejsce parkingowe, a w szczególności parking podziemny. Niestety, w budynkach starego typu zazwyczaj go nie ma. Istotną kwestią są również ewentualne miejsca postojowe dla naszych gości. Dodatkowym atutem będzie również komórka lokatorska, czyli innymi słowy piwnica.

Stanowi naprawdę duże udogodnienie, ponieważ możemy w niej przechować wszystkie rzeczy, które nie są nam potrzebne w danej chwili w mieszkaniu – przetwory, kartony itd. Kolejnymi udogodnieniami będą tzw. miejsca wspólne, czyli wózkarnia oraz pomieszczenie do składowania rowerów. Jest to niezwykle istotne, gdy budynek nie posiada windy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *