Jak kupić tanio mieszkanie od komornika?

Jak kupić tanio mieszkanie od komornika?

Jak kupić tanio mieszkanie od komornika?

 

Poszukujesz taniego mieszkania dla siebie lub pod wynajem? Jeśli chcesz kupić nieruchomość w cenie niższej niż w rynkowej, koniecznie sprawdź ile kosztują mieszkania dostępne w licytacji komorniczej. Poniżej podpowiadamy o tym, co możesz zrobić, jeżeli chcesz kupić tanio mieszkanie od komornika.

Ile zapłacisz za mieszkanie na licytacji komorniczej?

Cena wywoławcza nieruchomości na licytacjach komorniczych jest najniższą na rynku, za jaką możesz nabyć dom, mieszkanie albo działkę. Wynosi ¾ ceny wywoławczej na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej licytacji. Jeśli chcesz kupić tanio mieszkanie od komornika, najpierw musisz wpłacić wadium w wysokości 10 procent ceny wywoławczej z własnych środków. Jeśli nie masz pozostałej kwoty, możesz wziąć na nią kredyt hipoteczny. Niestety nie wszystkie banki udzielają takich kredytów. Jedną z placówek jest bank PKO, jednak warunkiem otrzymania kredytu jest to, że placówka jest również wierzycielem licytowanej osoby.

Jak przebiega procedura udzielania kredytu na tanie mieszkanie od komornika?

 

Procedura otrzymania kredytu na tanie mieszkanie od komornika przebiega w kilku krokach. Po pierwsze, najpierw musisz udać się do banku lub innej placówki, w której będziesz brał kredyt i musisz sprawdzić to, czy go otrzymasz. Pamiętaj o tym, że musisz rozmawiać o kwocie wyższej niż cena wywoławcza, dlatego że cena nieruchomości może ulec zmianie być zdecydowanie wyższa. Wniosek o kredyt na tanie mieszkanie od komornika, możesz złożyć najwcześniej na 3 tygodnie przed planowaną licytacją. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję, możesz poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów:

  • Dowód wpłaty wadium;
  • Postanowienie o przybiciu oraz stwierdzenie prawomocności postanowienia;
  • Dowód uiszczenia opłaty sądowej za udzielenie przybicia;

O czym powinieneś pamiętać, zanim kupisz tanią nieruchomość od komornika?

 

Jeśli nie masz doświadczenia w kupowania tanich nieruchomości od komornika, pamiętaj o tym, abyś zbadał stan prawny nieruchomości. Możesz zrobić to samodzielnie lub poprosić o to specjalistę od nieruchomości. Jeśli znasz numer księgi wieczystej, możesz to zrobić poprzez stronę internetową Ksiąg Wieczystych. Szczególną uwagę zwróć na działy III oraz IV księgi wieczystej. Pamiętaj o tym, że nawet jeżeli zobowiązania hipotetyczne zostaną wykreślone, nadal może pojawiać się informacja temat tego, że lokal może być obciążony prawem najmu lub dożywocia. Dlaczego te informacje są aż tak istotne? Ponieważ nawet jeśli będziesz właścicielem takiej nieruchomości, wciąż może mieszkać w niej ktoś zupełnie inny.

Nabycie taniego mieszkania od komornika nie jest trudne, jednak musisz się odpowiednio do niego przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *