Planujesz sprzedaż mieszkania? Zadbaj o dobre zdjęcia!

Planujesz sprzedaż mieszkania? Zadbaj o dobre zdjęcia!

O czym pamiętać zamieszczając ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania

Prawidłowe oświetlenie fotografowanego mieszkania i perspektywa, z której zdjęcia są wykonywane mają ogromne znaczenie. Odpowiednio zrobione zdjęcia potrafią zachęcić klienta do kupna jeszcze zanim obejrzy od mieszkanie. Jednak na wielu towarzyszących ogłoszeniom fotografiach trudno dobrze zobaczyć wyposażenie mieszkania, a pokoje wydają się małe i ciemne, choć w rzeczywistości mogą być jasnymi i przytulnymi wnętrzami.

Jak sprawić, żeby mieszkanie wyglądało na zdjęciu atrakcyjnie? Przede wszystkim musisz przygotować odpowiedni sprzęt. Wbrew pozorom aparatem w smartfonie też możesz wiele zdziałać, więc nie musisz od razu wydawać fortuny na profesjonalną sesję zdjęciową.

Podczas wykonywania zdjęć mieszkania zwróć uwagę na takie parametry urządzenia, jak:

– wielkość matrycy: najlepiej przekątna ok. 1/3 – 1/1,5 cala

– rozdzielczość: najlepiej około 12-20 Mpx, ale mając do wyboru większą matrycę i mniejszą rozdzielczość lub mniejszą matrycę i większą rozdzielczość zdecydujmy się na to pierwsze

– jasność obiektywu: wartość przysłony oznaczona literą „f” najlepiej w granicach 1,7-2

– możliwość manualnego ustawienia ekspozycji: producenci czasem wyróżniają na przykład tryb pro, w którym użytkownik smartfona może samodzielnie ustawić m.in. czas naświetlania czy czułość (tzw. ISO)

Planujesz sprzedaż mieszkania? Zadbaj o dobre zdjęcia!

Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniej pogody i pory dnia na fotografowanie mieszkania. Wbrew pozorom fotografowanie pomieszczeń w południe, w słoneczny dzień wcale nie sprzyja końcowemu efektowi. Duża różnica w oświetleniu wnętrza i tego, co na zewnątrz może sprawić, że uzyskamy zdjęcie ciemnego pomieszczenia z dobrze widocznym widokiem za oknem, albo jasnego pokoju z białym prostokątem w miejscu okna. Ani pierwsza, ani druga sytuacja nie jest korzystna na zdjęciu. Na swoją sesję zdjęciową wybierz lepiej nieco pochmurny poranek lub popołudnie.

Równie ważna jest ostrość zdjęć, jakie wykonujesz. Nie mogą być one rozmazane. Aby tego uniknąć możesz ustawić aparat na statywie lub położyć go na nieruchomej, równej powierzchni: stole, krześle czy szafce. Oczywiście mamy wówczas ograniczoną możliwość dopasowania miejsca i wysokości, z której robimy zdjęcie, ale przynajmniej ustabilizujemy aparat, co wpłynie pozytywnie na jakość zdjęcia.

Pamiętaj oczywiście o tym, aby przed swoją sesją porządnie wysprzątać mieszkanie! Jasne, przestronne i zadbane pomieszczenia na pewno zachęcą klientów do obejrzenia mieszkania i zwiększą szansę na szybką sprzedaż – a o to właśnie chodzi, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *