O czym należy pamiętać planując budowę domu

O czym należy pamiętać planując budowę domu

Odpowiednio planując budowę domu możesz ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji do minimum. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie przez cały okres trwania budowy domu.

Zanim zacznie się budowa

Przed rozpoczęciem budowy domu zastanów się nad tym, jakiej przestrzeni potrzebujesz i jak chciałbyś ją zaaranżować. Rozplanowanie pokoi będzie zależne przede wszystkim od tego, ile osób ma zamieszkiwać dom i do czego ma on dodatkowo służyć (np. do przyjmowania gości, pracy czy ćwiczeń). Pomyśl o dodatkowych przestrzeniach niemieszkalnych, tj. o piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, siłowni, spiżarni lub garażu. Przestrzenie, które są uwzględniane dopiero podczas budowy mogą być problematyczne w realizacji i na pewno spowolnią cały proces oraz uczynią go bardziej kosztownym.

Wybór projektu

Planując budowę domu masz do wyboru projekty gotowe lub indywidualne. Jeżeli podczas wizyty w pracowni architektonicznej znalazłeś gotowy projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom, możesz – po jego adaptacji do działki – rozpocząć budowę swojego nowego domu. Jeśli jednak wykraczasz poza standardowe oczekiwania inwestorów (np. potrzebujesz basenu lub działka, którą dysponujesz ma trudny do zaaranżowania kształt), będziesz musiał poprosić  o przygotowanie projektu indywidualnego. Powinien być on przygotowany przez uprawnioną do tego osobę oraz dostosowany do specyfiki terenu.

O czym należy pamiętać planując budowę domu

Warto też zawczasu pomyśleć o instalacjach, które chciałbyś mieć w domu. Ogrzewanie pompą ciepła czy wykorzystanie paneli słonecznych to wydatki, które szybko zwrócą Ci się wraz z użytkowaniem domu. Dodatkowo możesz zainstalować monitoring czy instalację alarmową. Nie jest to obowiązkowe, jednak dzięki tym rozwiązaniom poczujesz się bezpieczniej, zwłaszcza jeśli w okolicy zdarzały się kradzieże.

Zanim rozpoczniesz budowę domu musisz wystąpić do odpowiednich instytucji o wydanie uzgodnień i warunków na media (prąd, woda, kanalizacja, gaz) oraz wjazdu na działkę. O tę kwestię warto się zatroszczyć, ponieważ droga do posesji może dochodzić do drogi publicznej. Im wyższy jej status (np. wojewódzka), tym trudniej będzie Ci ustalić wjazd do posesji. Przed rozpoczęciem budowy warto przeprowadzić odwierty geologiczne. Pozwolą one poznać stan gruntów i uchronić się przed problemami w trakcie użytkowania domu, np. zapadaniem się fundamentów na skutek obecności wód gruntowych czy niestabilnego, niejednorodnego gruntu. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do budowy, twój dom będzie ci służył przez wiele długich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *