O czym warto pamiętać przy zakupie starego domu?

O czym warto pamiętać przy zakupie starego domu?

Każdy z nas chce mieć piękny duży dom z ogrodem. Jednak często jest to tylko marzenie. Kupno domu jest bardzo drogą inwestycją. Często decydujemy się na wynajem bądź nabycie bardzo małego mieszkania. Jednak chęć posiadania wytwarza coraz więcej pomysłów. Coraz częściej decydujemy się na zakup starego domu, który później w swoim tempie remontujemy. Jest to spełnienie marzeń o swoich czterech kątach. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z pracy jaką musimy włożyć w wykończenie swojego domu, decyzje zapadają. Jednak tak, jak przy każdym zakupie, tak i tu musimy przeanalizować swój wybór.

O czym warto pamiętać przy zakupie starego domu?

Otóż pierwszą istotną kwestią jest dokładne sprawdzenie elewacji. Musimy zwrócić uwagę na spękania i zacieki. Jeżeli dostrzeżemy na elewacji zielony nalot jest to dla nas znak ostrzegawczy. Warto obejrzeć ocieplenie domu. Jaka jest grubość i jakość wykonania docieplenia nieruchomości.  Kolejną sprawą jest stan techniczny instalacji. Trzeba zażądać od właściciela dokumentacji. Musimy sprawdzić  główny zawór wody i wodomierza, stan kanalizacji i rur, instalację grzewczą oraz elektryczną. Warto upewnić się o stanie wyżej wymienionych rzeczy, ponieważ wymiana instalacji może pomnożyć nasze koszta remontu. Kolejną kwestią jest sprawdzenie dachu i orynnowania. Należy dokładnie przyjrzeć się szczelności dachówki. Należy również obejrzeć piwnice. Dokładne zweryfikowanie śladów wilgoci i zagrzybienia pozwoli na dowiedzenie się o izolacji domu. Podstawą jest sprawdzenie dokumentów prawnych danej nieruchomości. Tu powinniśmy żądać bieżącego odpisu z ksiąg wieczystych, planu budynku oraz wypisu z rejestru gruntów. Ważne jest obejrzenie wnętrza. Przeanalizowanie tego, czy remont jest opłacalny. Nie wszystkie stare domy nadają się do odratowania. Zwłaszcza, gdy mamy w planach jego przebudowę.

Kupno nieruchomości to bardzo pracochłonne i stresujące zajęcie. Często wiąże się z miesiącami poszukiwań i spotkań. Jednak tak, jak przed każdą ważną inwestycją nie można postępować pochopnie. Warto wszystko dokładnie przeanalizować dwa razy, niż później żałować. Odpowiednia wiedza na temat ważnych elementów, które decydują o stanie budynku to podstawa. Również jak zgodność dokumentów. Podjęcie decyzji o nabyciu starego domu musi być rozsądne. Nie mogą kierować nami emocje czy sentyment. Dlatego warto zdobyć potrzebną wiedzę, aby zakup był strzałem w dziesiątkę, a nie w kolano. Przecież każdy z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi. Stabilizacja rodziny jest bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *