Ciekawe projekty domów nowoczesnych

Ciekawe projekty domów nowoczesnych

Obecnie na rynku projektów domów coraz więcej pojawia się pomysłów nowoczesnych. Łączących w sobie energooszczędność z surowymi bryłami. Są to projekty zarazem bardzo estetyczne. W większości przypadków wręcz są to budynki pasywne. To znaczy, iż same potrafią wytworzyć energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Budowa takiego domu wiąże się co prawda z większymi kosztami, wynikającymi głównie z konieczności zastosowanie najnowocześniejszych materiałów. Jednakże w zamian nie będziemy ponosić kosztów eksploatacyjnych budynku. A przynajmniej nie w tak wysokim wymiarze, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Nowoczesne projekty domów

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę, iż w nowoczesnych projektach dominują twarde, ostre, proste i surowe bryły. Wszędzie tam pełno kwadratów i prostokątów. Budynki projektowane są jednak bardzo rozsądnie jeśli chodzi o powierzchnię użytkową i funkcjonalność. Część dzienna mieszkania jest z reguły wyraźnie rozdzielona od części nocnej. Dzięki temu możemy zachować pełen komfort snu, podczas gdy inni domownicy mogą normalnie funkcjonować. Jest to bardzo wygodne na przykład dla osób pracujących w nocy, które za dnia odsypiają nocną zmianę. W takich sytuacjach nikt sobie nie będzie przeszkadzał.

Projekty domów zero energetycznych

Praktycznie wszystkie projekty domów nowoczesnych, będą także zawierać od razu wszystkie niezbędne instalacje. Podstawą będą tutaj systemy fotowoltaiczne i solarne. Pozwalają one na odzyskiwanie energii ze słońca i przekształcanie jej w ciepłą wodę użytkową, oraz w prąd elektryczny. Istnieje też możliwość podłączenia do sieci energetycznej i odsprzedaży nadwyżki prądu wyprodukowanego przez system fotowoltaiczny.

Odzysk ciepła z powietrza

Do tego dochodzą systemy rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła. Powietrze odprowadzane z domu na zewnątrz, przechodzi przez specjalnie zaprojektowany wymiennik, gdzie oddaje ciepło do powietrza wprowadzanego do wnętrza pomieszczenia. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Dobry projekt domu nowoczesnego będzie zawierać w sobie wszystkie elementy idealnie ze sobą współpracujące. Dzięki temu koszty ogrzewania budynku będą stać na zerowym bądź też znikomym poziomie. Bardzo często jest jednak tak, iż dom potrafi jeszcze wygenerować dodatkowy zysk poprzez odsprzedaż nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej.

Domy inteligentne

Można nawet powiedzieć, iż współczesne projekty domów tworzone są z myślą o systemach inteligentnego zarządzania budynkiem. Pozwala to na automatyzację pewnych czynności, jak chociażby włączanie światła w budynku, czy wyłączanie go w przypadku kiedy ktoś się zapomni. Gwarantuje nam to poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Bardzo często pojawiają się nawet rozwiązania pozwalające nam zarządzać całym systemem domowym za pośrednictwem smartfona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy na przykład wracając z wakacji zalogować do systemu kilka godzin przed powrotem i przygotować sobie od razu ciepłą wodę na kąpiel czy też dogrzać pomieszczenia. Możemy więc powiedzieć, iż są to faktycznie systemy inteligentne, które ułatwiają nam codzienne życie. Co prawda kosztowne w realizacji, niemniej jednak bardzo korzystnie wpływające na naszą codzienną eksploatację budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *