Taras przy domu. Praktyczny i potrzebny

Taras przy domu. Praktyczny i potrzebny

Taras bardzo często nazywany jest balkonem na parterze. jest w tym dużo prawdy. Różnica jednak jest jedna. Taras z reguły jest dużo większy niż balkon. To miejsce, z którego można korzystać na bardzo wiele sposobów. Jest idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Oczywiście posiadacze domu z ogrodem mogą też wypoczywać w ogrodzie, na tarasie jednak jest bardziej praktycznie, blisko domu. Łatwiej wejść do domu, coś przynieść, przyjmować gości na tarasie i – na przykład – podawać kolację. Taras może być tez idealnym miejscem zabaw dla dzieci. Dorośli nie wychodząc z domu mogą mieć je cały czas pod kontrolą. Taras przydaje się w tak banalnych tematach jak pranie. Suszarkę na pranie na taras wystawić łatwo, wywiesić na niej pranie również, w razie deszczu zaś szybko schować. Warto posiadać taras przy domu. Jeśli go nie ma, można go oczywiście stworzyć. Nie jest to ani trudne ani kosztowne, a z pracą poradzi sobie praktycznie każdym, kto ma nieco pojęcia o pracach budowlanych.

Jak zbudować taras?

Na początku warto dobrze zastanowić się w jakim miejscu taras powinien być. Istotne jest między innymi to, by nie przeszkadzał w korzystaniu z działki i – na przykład – poruszaniu się po niej samochodem. Dobrze też, by wyjście na taras znajdowało się przy salonie domu, nie zaś przy jakimś mniejszym pokoju czy też przy pomieszczeniu gospodarczym. Warto także spojrzeć na nasłonecznienie tarasu. Idealnie, jeśli popołudniową porą dom będzie osłaniał taras przed słońcem.

Sama budowa tarasu nie jest trudna. Najpierw należy wyznaczyć wielkość tarasu. Przy dużym, konieczne będzie wykonanie na jego brzegach murków. Ich wysokość powinna być równa wysokości podłogi w pokoju, z którego ma być wyjście na taras. W wybranym miejscu można stworzyć schodki, by wejście na taras było możliwe także z zewnątrz. Jeśli taras jest dość nisko względem powierzchni gruntu, oczywiście nie ma takiej potrzeby. Przestrzeń pomiędzy murkami będzie pusta. Można wypełnią ją ziemią lub żwirem. Wskazana jest też warstwa gruzu. Końcowe wypełnienie przestrzeni pomiędzy murkami to beton. Powstanie betonowa, płaska powierzchnia, która powinna być wypoziomowana i równa. Podczas schnięcia betonu, nie należy zapominać o polewaniu go wodą by zminimalizować ryzyko pękania betonu. Po wyschnięciu betonu, taras jest gotowy. Można na koniec na tarasie założyć płytki, można też powierzchnie betonu pomalować specjalną, zewnętrzną farbą.

Wyjście na taras

Oczywiście niezbędne jest też wyjście na taras. Drzwi tarasowe powinny być duże, nie tylko z uwagi na komfort wychodzenia. Wstawione w ścianę salonu duże drzwi tarasowe zagwarantują, że do pokoju będzie wpadać więcej światła, pomieszczenie zyska na wyglądzie. Oczywiście zakup takich drzwi wiąże się z kosztami, trzeba będzie je ponieść. Przy montażu takich drzwi, nie można zapominać, ze jest to ingerencja w ścianę nośną budynku, koniecznie zatem trzeba zachować bardzo dużą dokładność prac. Najczęściej konieczne jest zamontowanie wzmocnienia nad drzwiami.

Oczywiście można także pomyśleć o zadaszeniu tarasu. Tu jest wiele opcji, od zadaszenia drewnianego, po pleksi lub inne. Wszystko zależy od miejsca, w którym jest taras, jego wielkości i decyzji osoby, która go tworzy. Nie można jednak zapominać, że zadaszenie może być wrażliwe na podmuchy silnego wiatru, musi więc być doskonale zamocowane i sztywne.

Można tez zdecydować się na taras drewniany. Jest to jakieś rozwiązanie, trzeba jednak wiedzieć, że koszty jego stworzenia mogą być większe. Samo tworzenie takiego tarasu jest tez o wiele bardziej skomplikowane i raczej potrzebna będzie w tej sytuacji pomoc fachowca. Drewno na tarasie zawsze wygląda doskonale, jednak będzie wymagać konserwacji, malowania odpowiednimi środkami. Istnieje też ryzyko, że pod wpływem wilgoci zacznie ulegać niszczeniu. Konieczne będą zatem z czasem wymiany belek tarasu, co będzie kłopotliwe i także kosztowne.

Warto mieć przydomowy taras

Koszt stworzenia przydomowego tarasu może być bardzo różny. Niekiedy już kilkaset złotych wystarczy, by wykonać go od początku do końca, wyłączając rzecz jasna zakup i montaż drzwi tarasowych. Oczywiście jeśli chcemy użyć lepszych materiałów, stworzyć zadaszony taras drewniany, czy też zadaszony betonowy, z powierzchnią wyłożoną drogimi płytkami, na pewno będzie dużo drożej. Pomimo tego jednak warto podjąć się tego zadania i zacząć budować przydomowy taras. Taka praca będzie związana z wysiłkiem, nie należy jednak zapominać, że da efekt na lata. Poprawnie zbudowany taras wystarczy bowiem na całe życie domu. Będzie praktycznym dodatkiem i jednocześnie ozdobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *