Podjęcie projektu remontu domu to zarówno trudne, jak i satysfakcjonujące doświadczenie. W związku z tym renowacja domu może być skomplikowana i mogą pojawić się nieprzewidziane problemy i wydatki, więc dobre przygotowanie jest kluczem do udanego projektu.
Jak rozpocząć remont mieszkania?
Remont mieszkania jest dużym wyzwaniem dla wielu osób, ponieważ wymaga bardzo dobrze dobranego planu i dużego zaangażowania. Choć wydaje się to mniej skomplikowane niż remont całego domu, nadal może przysporzyć wielu problemów, jeśli nie zaplanuje się go odpowiednio.
Najważniejszą rzeczą jest dobrze dobrany plan. Decyzje podjęte pod wpływem chwili mogą być pełne kreatywnych pomysłów, ale w tym przypadku na pewno nie załatwią sprawy i mogą w nieskończoność przeciągnąć cały proces renowacji.
Czas trwania remontu zależy od zakresu prac, które będą wykonywane, od tego, czy wykonuje się je samum, czy z pomocą profesjonalnego zespołu oraz ile pieniędzy można w to włożyć. Trzeba być świadomym, że całkowity remont mieszkania może trwać nawet do kilku miesięcy. Koszty związane z remontem zależą od wielu czynników, dlatego oszacowanie, ile trzeba będzie wydać na remont mieszkania, nie jest łatwym zadaniem. Na ostateczny koszt mają wpływ m.in. wykorzystywane zasoby, wynagrodzenie pracowników i sprzęt.
Remont mieszkania krok po kroku
Posiadanie projektu prac remontowych jest niezbędne. Jest to wyjątkowo ważne, jeśli planuje się remont całego mieszkania. Nie można zapomnieć o kilku ważnych rzeczach jak np. naprawie źle ocieplonych okien.
W trakcie remontu mieszkania należy skupić uwagę na kilku istotnych rzeczach:
-prace budowlane jak np. wyburzanie ścian działowych i stawianie nowych;
-prace instalacyjne, np. restrukturyzacja instalacji gazowej;
-zmiana okien;
-wszelkiego rodzaju prace remontowe – rekonstrukcja płytek, wyrównanie ścian i sufitów;
-prace wykończeniowe przy sufitach, ścianach i podłogach;
-prace instalacyjne – montaż gniazdek, lamp itp.
Remont mieszkania – utrudnienia
Remont mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wokół mieszkają sąsiedzi. Mogą nie być zbyt szczęśliwi, jeśli zaczną słyszeć wiercenie w ścianach o szóstej rano w niedzielny poranek. Nie można zapomnieć, że niektóre prace wymagają specjalnych zezwoleń, na przykład uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej lub administracji. Uprawnienia te są wyjątkowo ważne, jeśli prowadzone prace remontowe będą dotyczyć części wspólnych lub części konstrukcyjnych budynku.
Aby uniknąć konfliktów czy nieprzyjemnych sytuacji, należy wcześniej zadbać o uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że można wykonywać jakiekolwiek prace, które przyjdą do głowy. W mieszkaniu można prowadzić prace remontowe pod warunkiem, że nie wpłyną one na strukturę części wspólnych w budynku.