O czym pamiętać budując dom?

O czym pamiętać budując dom?

Wybudowanie domu nie należy do prostych i tanich rzeczy, należy sporo wkładu pieniężnego włożyć w materiały i samą budowę. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc nam obniżyć nadchodzące rachunki jest budowa domu energooszczędnego.

A by dom był tani musimy spełnić kilka warunków czyli zakupić kilka ważnych urządzeń. Na bryłę taką wpływ mają czynniki do których zaliczamy panele słoneczne, pompy ciepła oraz liczne uszczelniacze okien i drzwi. Zastosowanie nowoczesnej technologii nie należy do tanich ale z biegiem czasu szybko inwestycja może się nam zwrócić. W domu energooszczędnym ważnym aspektem jest sama bryła budynku, jeśli mamy dom o prostej budowie najlepiej w formie kwadratu i dodatkowo dwu spadowy dach wówczas możemy więcej zaoszczędzić energii. W zasadzie każdy etap budowy naszego domu wymaga dokładnej kalkulacji.

Podstawową kwestią jest dokładne zabezpieczenie ław fundamentowych, aby nie przemarzały, ponieważ wówczas ciepło z budynku ucieka. Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, je również trzeba dobrze zabezpieczyć, aby nie przepuszczały ciepła. W domu energooszczędnym mamy do wyboru różne rodzaje ogrzewania pomieszczeń, wyróżniamy tutaj ogrzewanie podłogowe, elektryczne, nadmuchowe, bez względu na to jakie wybierzemy powinniśmy zdecydować się na jeden typ. Drugą kwestią jest fakt, aby uciąć opłaty powinniśmy korzystać z ciepła w odpowiedni sposób czyli jeśli jesteśmy poza domem zmniejszamy temperaturę ciepła, oszczędzamy dzięki temu sporo pieniędzy. Można też zamiast przykręcania grzejników zastosować sterowniki które są bardziej wygodne, możemy je ustawić o dogodnej porze. Poza ogrzewaniem w domu inteligentnym nie możemy zapomnieć o wodzie.

Dobrym rozwiązaniem są tutaj studnie, gdzie wodę czerpiemy bezpośrednio z wnętrza ziemi lub woda deszczowa. Aby uzyskać wodę z opadów należy obok rynny zainstalować beczkę, podczas deszczu woda będzie napełniała pojemnik. Każdy pragnie aby dom był funkcjonalny i tani, dobrym pomysłem na to są kolektory słoneczne, dzięki takim urządzeniom możemy cieszyć się ciepłą wodą przez całe lato. Jest to ogromna oszczędność funduszy i czasu, ponieważ nie musimy wody podgrzewać. Jedyny wkład jaki jest tutaj wymagany to kupno urządzeń, kolektory następnie montujemy na dachu ponieważ dzięki takiej lokalizacji pochłaniają większe pokłady promieni słonecznych. Co ważne już jedno takie urządzenie jest w stanie ogrzać wodę potrzebną w średniej wielkości domu. Budynek energooszczędny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala obniżyć koszty i cieszyć się wolnym czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *