Nowoczesne domy z poddaszem użytkowym

Nowoczesne domy z poddaszem użytkowym

Architekt może nieco zwiększyć czy zmniejszyć kąt nachylenia dachu, pamiętając o ponownym przeliczeniu konstrukcji stropów i więźby dachowej. Podwyższy lub zmniejszy ściankę kolankową. Może również zmienić projekt dachu z wielospadowego na bardziej prosty. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany dach, tym wyższe będą koszty budowy. Dodatkowo przez dach może uciekać dużo energii cieplnej jeżeli nie jest odpowiednio wybudowany, a trudne do budowy są takie jego elementy, jak lukarny czy wystające okapy. Architekt może zmienić dekoracyjne, owszem, lukarny na standardowe okna dachowe, dużo prostsze w montażu.

Inwestorowi pozostaje wybrać jaka dachówka powinna wieńczyć dzieło. Choć to też do końca nie jest prawda, bowiem jeśli nasza działka budowlana objęta jest ochroną konserwatora zabytków, to on może zdecydować, jakie pokrycie dachu powinno charakteryzować nasz budynek.

Nowoczesne domy to coraz częściej domy piętrowe z płaskim dachem. Po latach niełaski dach płaski wraca na nasze krajobrazy, ale w zmienionej, dużo bardziej atrakcyjnej konstrukcji domu. Bardzo popularne nadal są projekty domów z poddaszem. Lubimy dworki, nawiązujące do szlacheckiej tradycji domostw, ale, jak wspomnieliśmy, często w takich projektach do czynienia mamy z wielospadowym, kosztownym dachem.

Projekty domów parterowych mają największą powierzchnię dachu względem powierzchni użytkowej całego domu. Dlatego są dach w takim domu jest najdroższy. Rzadko kiedy także domy parterowe mogą być uznane za projekt domu energooszczędnego właśnie z powodu dużej powierzchni dachu.

Najczęściej stosowanym materiałem na pokrycia dachów pozostaje dachówka ceramiczna. Wykorzystywana jest w domach w stylu dworkowym, często jako klasyczny czerwony produkt, świetnie komponujący się z jasną elewacją domu. Projekty domów nowoczesnych, które stawiają na oryginalną elewację z klinkieru, kamienia czy drewna również komponują się z dachówką, tym razem w ciemnych, antracytowych czy grafitowych kolorach.

Jednak, jak wspomnieliśmy, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, poznajmy warunki zabudowy i zlećmy adaptację nowo zakupionego projektu tylko uprawnionemu do tego architektowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *