Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Zawirowania na rynku bankowym, ogromny spadek zyskowności lokat bankowych i inflacja powodują, że coraz większą popularnością cieszą się inwestycje na rynku nieruchomości. Wśród tych inwestycji szczególnie chętnie dokonujemy zakupu mieszkań na wynajem, ponieważ takie rozwiązanie dostępne jest dla każdego.
Wynajmowanie mieszkań stało się też bardziej bezpieczne. Istnieje coraz więcej narzędzi, dzięki którym można rozwiązywać problemy między najmującym a najemcą, jak choćby umowa najmu okazjonalnego, która zabezpiecza właściciela mieszkania przed trudnościami z pozbyciem się niechcianych lokatorów.

Finansowanie zakupu mieszkania na wynajem

Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością pieniędzy na zakup mieszkania, to zostaje jedynie kwestia wyboru inwestycji. Często jednak brakuje nam mniejszej lub większej kwoty, by móc taką transakcję sfinalizować.
Jedną z możliwości jest kupienie mieszkania na spółkę. Możemy to zrobić z kimś znajomym, z kimś z rodziny albo nawet z osobą całkowicie obcą. Rozwiązanie takie ma jednak wiele wad i w przyszłości może skończyć się kłopotami, dlatego warto rozważyć inne możliwości.
Inna droga do takiego mieszkania to finansowanie za pomocą kredytu hipotecznego. Sposób taki cieszy się ciągle ogromną popularnością a w ostatnim czasie wzrosła dostępność tej usługi bankowej.
W każdym z tych rozwiązań trzeba dokładnie zbadać ekonomikę zakupu. Czy przyszłe zyski z najmu przyniosą odpowiednie zyski i przynajmniej pokryją bieżące koszty kredytu?

Wybór lokalizacji mieszkania

Bardzo ważny jest wybór lokalizacji naszej inwestycji. Od tego uzależniona jest cena zakupu, późniejsza cena najmu, ale przede wszystkim wartość mieszkania po upływie lat. Istotna jest także odległość od naszego miejsca zamieszkania. Czy będziemy mogli operacje najmu wykonywać osobiście, zdalnie czy będziemy musieli to zlecić lokalnemu biuru nieruchomości? Wszystko to koszty, które musimy wziąć pod uwagę.

Kupowanie mieszkania w dużym mieście

Najkorzystniejsze, choć najdroższe rozwiązanie to kupno mieszkania w dużym mieście a jeszcze lepiej w okolicach jego centrum. Lokale w takich miejscach cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ceny wynajmu są wysokie, a cena nieruchomości z upływem lat rośnie. Minusem takiego rozstrzygnięcia jest to, że cena zakupu jest bardzo wysoka, nawet jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie o małym metrażu.

A może mieszkanie w znanym kurorcie turystycznym?

Bardzo popularne stało się w ostatnich latach kupowanie mieszkań na wynajem w znanych kurortach turystycznych. Plusem takiej inwestycji jest to, że ceny najmu na krótki okres są zdecydowanie wyższe niż wynajem na długi okres. Minusem jednak krótki okres turystyczny, szczególnie w takich miejscach, gdzie turyści przyjeżdżają tylko w czasie konkretnej pory roku. Może się zdarzyć, że przez dłuższy czas nie będzie lokatorów, a właściciel mieszkania będzie ponosił koszty jego utrzymania. Dodatkowa trudność to odległość od naszego miejsca zamieszkania. Prawdopodobnie prowadzeniem najmu będzie musiało się zająć miejscowe biuro nieruchomości, co umniejszy nasze zyski.

Kupno apartamentu w hotelu typu condo

Nową, ale zyskującą na popularności możliwością kupna mieszkania, apartamentu na wynajem jest inwestycja w hotel typu condo. Inwestor kupuje apartament w budynku, którego poszczególne elementy składają się na wysokiej klasy apartamentowiec, spa lub hotel. Najmem lokalu może zajmować się bezpośrednio właściciel apartamentu lub może zlecić to administracji budynku. Plusem takiego rozwiązania jest to, że sami możemy zamieszkać w apartamencie na krótszy lub dłuższy czas. W końcu jesteśmy właścicielami mieszkania.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, wiąże się także z pewnym ryzykiem. Dlatego warto się dobrze przygotować się do takiej inwestycji, rozważyć wszystkie za i przeciw. Jedno jest pewne, leżący pieniądz traci na wartości a kupione mieszkanie nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *