Jak przygotować się do budowy domu?

Jak przygotować się do budowy domu?

Na wybudowanie własnego domu decyduje się w naszym kraju coraz więcej osób. Przed rozpoczęciem prac budowlanych inwestorów czeka mnóstwo spraw przygotowawczych i organizacyjnych.

Czego trzeba dopilnować zanim ruszy budowa?

Zanim ruszą pierwsze prace przy budowie domu, jego przyszli właściciele powinni postawić ogrodzenie. Zanim na działce będą składowane materiały budowlane, zanim pojawią się na niej maszyny, nawet prowizoryczne ogrodzenie będzie sygnałem, że na teren działki wstęp mają tylko upoważnione osoby. Z czasem ogrodzenie będzie chroniło materiały i sprzęty budowlane przed kradzieżą. Na placu budowy trzeba zorganizować przenośną toaletę. Jest to wymóg sanitarny, którego nie da się ominąć. Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy wynajmu. Dostawca nie tylko dostarczy przenośną latrynę, ale także zobowiąże się wywozić fekalia, a kiedy przestanie być potrzebna – zabierze ją.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Rozwiązań jest mnóstwo, ale najkorzystniej jest kupować je w lokalnych składach budowlanych oraz u miejscowych dostawców betonu. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne nie tylko dla inwestorów, ale także dla sprzedawców. Inwestorzy na ogół składają duże zamówienia, mogą więc liczyć na korzystny rabat. Czasem też sprzedawcy godzą się na zwrot niewykorzystanych materiałów, co przy zakupach w marketach budowlanych nie zawsze jest możliwe. Z lokalnych składów budowlanych chętnie korzystają także wykonawcy, którzy często zatrudniani są z daleka i nie znają terenu, na którym prowadzą budowę. Wystarczy wyjaśnić im, jak trafić do pobliskiego sklepu, aby nie trzeba było udawać się na plac budowy za każdym razem, kiedy zabraknie paczki wkrętów albo gwoździ.

Co trzeba sprawdzić przed i w trakcie budowy?

Zanim zaczną być wykonywane wykopy pod fundamenty, warto sprawdzić kilka rzeczy. Dzięki temu podczas prac inwestorów nic nie zaskoczy. Należy sprawdzić, czy na działce były robione badania geologiczne, których celem było określenie rodzaju podłoża. Do sprawdzenia jest również rzeczywisty poziom wód gruntowych. Należy sprawdzać także, czy głębokość wykopu jest zgodna z projektem. Po rozpoczęciu prac należy sprawdzić między innymi położenie osi ściany względem osi fundamentów, stabilność oraz szczelność deskowania i zgodność zbrojenia z planem.

Przed osobami budującymi własny dom stoi wiele wyzwań. Są takie momenty na budowie, kiedy inwestor powinien się na niej pojawić i dopilnować, aby wszystko było w porządku. Warto o tym pamiętać, bo nie wszystkie błędy dadzą się poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *