Budownictwo kiedyś i dziś

Budownictwo kiedyś i dziś

Kiedy przypomnimy sobie, jak wyglądało budownictwo jeszcze przed pięćdziesięcioma laty, zdamy sobie sprawę, że postęp technologiczny jest naprawdę ogromny. Najważniejsza różnica to taka, że dzisiaj nie musimy już wybierać pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Dziś mamy jedno i drugie na wyciągnięcie ręki.

Wystarczy, jeśli przypatrzymy się nowoczesnym schodom, których wiernymi towarzyszami są balustrady. Tak, to właśnie one sprawiają, że schody nie są montowane tylko po to, aby przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami, ale także, aby stanowić wspaniały element dekoracyjny. Jak to możliwe? Otóż balustrady można wykonywać dziś z różnego rodzaju materiału. Mogą być balustrady drewniane, metalowe. a nawet szklane. I choć pięćdziesiąt lat temu mogło się to wydawać abstrakcją, dzisiaj balustrady szklane stosowane są coraz częściej. Szkło ma bowiem to do siebie, że jest materiałem, który w niezwykły sposób dodaje schodom lekkości. Jeśli więc nawet przytłaczają one mieszkanie, balustrada może wizualnie wrażenie to zatrzeć.

Pewnie wiele osób zastanawia się, jak taki kruchy materiał jak szkło, nadaje się na balustrady. Nowoczesne metody obróbki materiałów i ich hartowania sprawiają, że balustrady wykonane ze szkła są niezwykle wytrwałe. Do ich wykonania używane jest specjalne szkło laminowane, czyli połączone ze sobą dwie warstwy szkła hartowanego. Jeśli więc są właściwie zamontowane, tego typu balustrady stanowią naprawdę dekorację stabilną i bardzo bezpieczną. Weźmy do tego pod uwagę fakt, że balustrady szklane nie zawierają żadnych sztachetek, w których na przykład małe dziecko mogło by utknąć. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie warto jeszcze zaznaczyć, że zniszczenie takiej balustrady wcale nie jest łatwe. Specjaliści podkreślają, że jedyną możliwością rozbicia jej jest mocne uderzenie ciężkim narzędziem w jej krawędź.

No i jeszcze jednak niezwykle ważna kwestia. Kiedy kupujemy balustrady chcemy, aby zachowały one swój wygląd jak najdłużej i jednocześnie były łatwe w czyszczeniu. To wszystko właśnie dają nam balustrady szklane, które przecież nie zajdą rdzą i pozostaną odporne na korniki. Również ich czyszczenie jest niezwykle łatwe, ponieważ powierzchnia jest jednolita. Wystarczy szmatka z detergentem i sprawa załatwiona. Nie dziwnego więc, że tego typu balustrady spotykamy dzisiaj coraz częściej w domach, sklepach czy nawet instytucjach państwowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *