Twoje szambo cuchnie? Spróbuj bakterii

Twoje szambo cuchnie? Spróbuj bakterii

Przykry zapach wydobywający się z szamba jest naturalnym efektem procesów fermentacyjnych, które zachodzą w zbiorniku. Jego intensywność można kontrolować za pomocą niedrogich preparatów, które są wygodne w użyciu, niedrogie i powszechnie dostępne. Czy szambo musi tak bardzo śmierdzieć? Nie musi i nie powinno.

Amoniak i siarkowodór — cuchną i szkodzą

Nikt nie może oczekiwać, aby szambo pachniało wodą kolońską, ale nierzadko smród jest tak duży, że zatruwa całe obejście. Na ten charakterystyczny zapaszek unoszący się nad zbiornikiem, który jest też często wyczuwalny wewnątrz budynku mieszkalnego, składają się głównie amoniak i siarkowodór. Obydwa gazy uprzykrzają życie na terenie posesji i utrudniają normalne funkcjonowanie sąsiadom przez płot i dalej. W dużym stężeniu są szkodliwe dla zdrowia.

Amoniak działa drażniąco na błony śluzowe oczu, nosa i dróg oddechowych, z kolei siarkowodór, o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj, jest gazem trującym. W dużej ilości jest niewyczuwalny, bo skutecznie poraża nerw węchowy, i śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego też nie wolno osobom bez przeszkolenia i zabezpieczenia wchodzić do zbiornika na szambo — zalegający na dnie zbiornika osad może gwałtownie uwolnić gazy, w tym trujący siarkowodór. W Polsce odnotowano już wiele przypadków śmiertelnego zatrucia siarkowodorem z szamba.

Wspomóż procesy rozkładu w zbiorniku

Jak widać, szambo to taka przydomowa fabryka chemiczna, w której zachodzą intensywne procesy rozkładu, a w ich wyniku powstają związki śmierdzące i niebezpieczne. Czy można je jakoś zneutralizować, a sam zbiornik uczynić niewyczuwalnym dla ludzkiego nosa? Po części tak, jeżeli zadba się o prawidłowy skład flory bakteryjnej wewnątrz szamba. Bo wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat – występujące naturalnie w szambie bakterie są dziś skutecznie redukowane przez coraz agresywniejszą chemię gospodarczą, a to zakłóca naturalny przebieg procesów rozpadu. Jak wybrnąć z tego pata? Zastosuj wybrane szczepy bakterii, które dodaje się do szamba, i po kłopocie.

Co zyskasz?

Regularne stosowanie preparatów do szamba, których cena różni się zależnie od składu i producenta, niesie ze sobą szereg korzyści trudnych do przecenienia. Bakterie do szamba, które są często sprzedawane w połączeniu z enzymami, uchodzą za najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niechcianego zapaszku. Najlepiej działają, gdy stosuje się je zapobiegawczo, a nie tylko doraźnie. Czego można oczekiwać przy regularnym stosowaniu biopreparatów do szamba? Bakterie dodane do szamba:

  • przyspieszają rozpad amoniaku i siarkowodoru
  • neutralizują nieprzyjemny zapach
  • hamują rozwój patogennych drobnoustrojów
  • upłynniają zawartość zbiornika
  • zmniejszają ilość osadu na dnie zbiornika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *