Pożyczka pod zastaw nieruchomości dla firm – ile może wynosić?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości dla firm – ile może wynosić?

Każda firma, nie ważne, jak dobrze zarządzana, może w pewnym momencie natrafić na problemy finansowe. Czy to związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, czy z planowanymi inwestycjami. W takiej sytuacji częstym rozwiązaniem jest pozyskanie środków z zewnątrz. Jest na to bardzo wiele sposobów, natomiast w ostatnim czasie dużo mówi się o tak zwanych pożyczkach pod zastaw nieruchomości.

Wiele firm, które mają problemy finansowe, może posiadać zakupione wcześniej nieruchomości (biura, magazyny, hale produkcyjne), ale nie chcieć ich sprzedawać. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się one przydać do pozyskania dodatkowego finansowania. Można je wykorzystać do otrzymania dodatkowych środków bez permanentnej utraty prawa własności właśnie za pomocą pożyczki pod zastaw. Pojawia się jednak pytanie: ile dokładnie może wynosić taka pożyczka?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – jaka jest ich maksymalna kwota?

Trudno jest jednoznacznie wskazać maksymalną kwotę pożyczki pod zastaw nieruchomości, ponieważ w dużej mierze zależy ona od indywidualnych czynników. Bardzo istotna jest przede wszystkim wartość nieruchomości, która ma być przedmiotem zastawu. Pożyczkodawca może na przykład ustalić, że maksymalna kwota finansowania będzie równa 60% wartości nieruchomości, a więc w przypadku hali wartej 10 milionów złotych, maksymalna kwota pożyczki wynosiłaby 6 milionów złotych. Pod uwagę brany jest jednak też między innymi preferowany okres spłaty zobowiązania.

Można się spotkać z pytaniami, jakie jest osiągalne finansowanie pod zastaw nieruchomości dla zadłużonych firm. Otóż warto podkreślić, że w przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości dla firm nie jest weryfikowana zdolność kredytowa, nie są także sprawdzane wszelkiej maści rejestry czy baza BIK (Biura Informacji Kredytowej). W związku z tym z takiego rozwiązania może skorzystać także firma znajdująca się w trudnej sytuacji, czy też wręcz poważnie zadłużona.

Co sprawia, że jest to możliwe? Otóż nieruchomość jest postrzegana jako bardzo silne zabezpieczenie spłaty zobowiązania, które gwarantuje wierzycielowi, że na pewno nie będzie całkowicie stratny na pożyczce w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania, a przeciwnie – ma szanse na odzyskanie sporej kwoty. Dzięki temu jest skłonny obniżyć wymagania w zakresie zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Jakie zalety mają pożyczki pod zastaw nieruchomości dla firm?

Poza wspomnianymi już liberalnymi warunkami finansowania, pożyczki pod zastaw nieruchomości dla firm charakteryzują się także stosunkowo prostymi i szybkimi procedurami. Jest to więc warte rozważenia rozwiązanie dla firm, którym zależy na uzyskaniu dużej kwoty (nawet kilku milionów złotych) w stosunkowo krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *