Condo Hotel

Condo Hotel

Pierwsze condohotele wybudowano już w latach 50-tych, na terenach Miami Beach, w Stanach Zjednoczonych. Największy rozwój tych przedsięwzięć nastąpił już 30 lat później, czyli w latach 80-tych. Condo hotel jest inwestycją dewelopersko-hotelarską, która ma łączyć ze sobą zbiór obiektów mieszkalnych i hotelu. Condohotele muszą być zadbane i w miarę luksusowe. Budynki te oceniane są na 4-5 gwiazdek. Posiadają recepcję, sale bankietowe, konferencyjne, często także SPA oraz baseny. Od zwykłych hoteli różnią się one sposobem finansowania inwestycji. Pierwsze condohotele w Polsce powstały na przełomie 2005 oraz 2006 roku, ale ostatnio zyskują coraz większą popularność.

Jak działa condo hotel?

Inwestycja w condo hotel działa na prostej zasadzie inwestor-operator. Między te dwie osoby dzielony jest zysk najmu, według ściśle określonego modelu rozliczeń. Inwestorzy kupują pokoje na wynajem. Mają oni wówczas stale zapewnione 7-8% zysku przez cały okres trwania najmu. Logiczne jest to, iż obłożenie obiektu wówczas nie wpływa na przychody właściciela apartamentu. Inwestor zyskuje nawet wtedy, kiedy chce wynająć dane mieszkanie do własnych celów. Jego zysk wtedy spada jedynie o 1%. Nazywa się to pobytem właścicielskim. Mogą one być realizowane w danym okresie czasowym, najczęściej od 14 do 30 dni.

Podczas trwania umowy najmu między inwestorem a operatorem, jedynymi kosztami, które spadają na inwestora, są koszty, takie jak ubezpieczenie lokalu oraz podatek od nieruchomości. Wszystkie pozostałe opłaty związane z obsługą condohoteli ponosi w tej sytuacji operator.

Co to jest system condo?

Systemem condo nazywamy system własności nieruchomości, w którym osoby prywatne zostają właścicielami poszczególnych lokali w budynku. Tacy właściciele mają też udział we wspólnych miejscach budynku, takich jak: windy, korytarze, przynależne tereny zielone.

Ciekawostką jest, iż określenie “condominium”, które bezpośrednio powiązane jest z condohotelami oraz systemem condo, istniało już w starożytnym Babilonie, w Egipcie. Służyło one osobom, których nie było stać na kupno własnego domu.

Czy warto inwestować w condo hotel?

Inwestycja w taki lokal z pewnością jest bezpieczną lokatą kapitału. Condo hotel oraz inwestowanie w niego ma swoje wady i zalety, jednak w porównaniu z zakupem typowego mieszkania na wynajem w większym mieście, większość osób uważa, iż condo hotele nie są wcale dobrą inwestycją. Zyski, które produkować będzie condo hotel uzależnione są bowiem od obsługi operatora, lokalizacji miejsca, a także od sezonu.

Co to jest apartament condo?

Jest to nowy kierunek inwestowania w nieruchomości. Polega on głównie na tym, iż osoba prywatna inwestuje w daną nieruchomość, ale dzięki temu posiada również w obiekcie hotelowym tak zwany “drugi dom”, co może być niezłym zabezpieczeniem w sytuacjach kryzysowych. Pojęcie “condo” pochodzi od wcześniej wspomnianego “condominium”, oznaczającego formę własności, w której osoby prywatne są właścicielami poszczególnych lokali w budynku (+ udziały w przestrzeniach wspólnych – wspomniane wyżej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *