Kiedy nie płacimy PCC przy zakupie nieruchomości

Kiedy nie płacimy PCC przy zakupie nieruchomości

26 maja 2023 roku Polski Sejm przyjął ustawę likwidującą wymóg płacenia 2% podatku PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To świetnia wiadomość, szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ często byli oni zmuszeni płacić wysokie podatki przy zakupie używanego mieszkania. 

Kiedy należy płacić PPC?

Kupno mieszkania niewątpliwie wiąże się ze stresem i ogromnym wydatkiem. Jednak gdy już jest po wszystkim, inwestor musi jeszcze zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zazwyczaj odprowadza go notariusz i jest to koszt 2% od wartości nabytej nieruchomości. 

Ważny jest fakt, iż podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się tylko wtedy, gdy kupione mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Zatem nie płaci się PCC nabywając nową nieruchomość.

Jak uniknąć podatku?

Istnieją metody pozwalające legalnie uniknąć zapłaty podatku przy nabyciu nieruchomości.

  • Im mniejsza wartość mieszkania, tym podatek jest niższy. Remontowanie mieszkania na własną rękę pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy, a i mieszkanie do generalnego remontu będzie na pewno kusiło niską ceną. Jednak w takim przypadku warto zamówić audyt techniczny, ponieważ fiskus może w ciągu 5 lat skontrolować, czy niska cena jest faktycznie wyznacznikiem stanu lokalu.
  • PCC można uniknąć w przypadku zakupu nowej nieruchomości. Wtedy natomiast płaci się podatek VAT, lecz jest on zazwyczaj wliczony w cenę lokalu. Nowe mieszkania raczej są i tak droższe, więc takie rozwiązanie może nie da zbyt wielu oszczędności.
  • Można się spotkać z ofertą sprzedaży nieruchomości pochodzącej rynku wtórnego, ale od osoby będącej płatnikiem VAT-u, czyli firma. Przedsiębiorca sprzedając lokal wystawia fakturę VAT, co oznacza, że transakcja jest już obciążona jednym podatkiem, a zatem kupujący unika płacenia PCC.

Kiedy warto unikać PCC?

Często w transakcjach zakupu między znajomymi, w akcie notarialnym zaniża się cenę nieruchomości, a reszta pieniędzy przekazywana jest już nieoficjalnie. Jednak trzeba wiedzieć, iż urzędnicy skarbowi sprawdzają sprzedaż pod kątem wiarygodności. W wielu przypadkach można zakłamać wartość i znacznie obniżyć wartość lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak zaniżone koszty mogą zwrócić uwagę czujnych urzędników. Wtedy trzeba będzie uregulować pełną stawkę PCC plus odsetki. Aby tego nie płacić można wówczas powołać biegłego rzeczoznawcę. Jeżeli jednak rzeczoznawca uzna, że wartość mieszkanie została zaniżona na przykład o kilkadziesiąt procent, do wszystkich opłat dojdą dodatkowo koszty wykonanej kontroli.

Zniesienie PCC

Zgodnie z nowymi przepisami umorzenie PCC dotyczy tylko i wyłącznie nabywcy, który nigdy wcześniej nie posiadał prawa do innej nieruchomości. W przypadku, gdy kupujący miał udziały w prawach własnościowych, zwolnienie z PCC nie obejmuje przypadku, gdy udziały wynosiły ponad 50% bądź zostały nabyte przez dziedziczenie. 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *