Ile wynosi limit do pełnej księgowości 2023?

Ile wynosi limit do pełnej księgowości 2023?

Nie ulega wątpliwości, że rozliczanie się z fiskusem jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Czasami księga przychodów i rozchodów jest wystarczająca, ale niektóre podmioty muszą koniecznie prowadzić tak zwaną pełną księgowość. W tym artykule wyjaśnimy, ile wynosi limit do pełnej księgowości 2023, a także wytłumaczymy na czym polega.

Czym jest pełna księgowość?

Na początku trzeba podkreślić, że pełna rachunkowość jest najbardziej złożonym i skomplikowanym sposobem prowadzenia ksiąg handlowych. Można przypuszczać, że wymaga ona od przedsiębiorców całkowitej transparentności, więc wszystkie operacje muszą być księgowane. Zadaniem przedsiębiorcy jest szczegółowe pilnowanie rozliczeń swojej firmy. Ma to oczywiście swoje zalety, ponieważ w każdym momencie właściciel jest w stanie sprawdzić sytuację finansową. Warto podkreślić, że pełna księgowość powiązana jest również z inwentaryzacją majątku firmy i pomaga określić swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że oprócz spraw majątkowych obejmuje także prowadzenie list wynagrodzenia pracowników. Od specyfiki działalności przedsiębiorstwa zależy, jakie będzie można wykorzystać formy rozliczania z US. Pełna rachunkowość może być zastosowana w spółkach partnerskich, spółkach cywilnych, a także spółkach jawnych. Obowiązek wdrożenia pełnej księgowości ma podmiot gospodarczy, który w 2022 roku uzyskał przychody na poziomie 9 654 400 zł, czyli równowartość 2 mln euro. Z tego wynika, że limit ten wzrósł aż o 466 200 zł w stosunku do roku poprzedniego. Jeśli przychody nie przekroczyły limitu 2 mln euro to można skorzystać z księgowości uproszczonej.

 

Pełna księgowość w praktyce

Sednem pełnej księgowości jest księgowanie wszystkich operacji, które są wykonywane przez firmę. Chodzi tu konkretnie o wszystkie przelewy przychodzące i wychodzące, a także operacje dotyczące magazynu. Przy pomocy dokumentów księgowych w księgach rachunkowych ewidencjonowane są wszystkie zdarzenia gospodarcze. Należy też mieć na uwadze, że ewidencja jest prowadzona zazwyczaj w formie komputerowej, dlatego wydajność pracy jest wysoka. Kluczowe jest to, żeby daty wpisywać na wszystkich dokumentach potwierdzających zdarzenia gospodarcze, natomiast datę i numer trzeba nadawać dowodom księgowym. Na bieżąco trzeba korygować wszelkie błędy, a księgi muszą być prowadzone w sposób spójny oraz jednorodny. Kwoty należy uzgodnić w złotówkach, a wszystkie zdarzenia muszą być precyzyjnie i jasno opisane. Na sam koniec wypada wspomnieć, że regularne sprawozdania są konieczne w przypadku pełnej księgowości. Dla firmy prowadzenie pełnej księgowości jest sporym wyzwaniem, dlatego niektórzy pracodawcy zatrudniają specjalistów od rozliczania podatków i zarządzania fakturami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *