W łazienkach panuje zupełnie inny klimat niż w reszcie naszych domowych pomieszczeń. Jest tam zdecydowanie cieplej i wilgotniej, przez co należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową wentylację. Dzięki niej nasz komfort podczas korzystania z tego pomieszczenia się zwiększy. Nie będziemy się musieli przejmować nadmiarem pary wodnej, która skrapla się na płytkach i sprzyja powstawaniu grzybów. Mogą one niekorzystnie wpływać na zdrowie wszystkich domowników. Dlatego podczas projektowania łazienki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wentylatory łazienkowe.
Po co montować wentylacje w łazience
Łazienka to pomieszczenie, w którym nie powinno zabraknąć wentylacji. Stale powstająca duża ilość pary wodnej i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi różnych pleśni i grzybów. Mogą się one pojawić na ścianach, sufitach i fugach między kafelkami. Jeśli chcesz tego uniknąć, to musisz zadbać o to, aby nadmiar pary był regularnie usuwany z pomieszczenia i zastępowany świeżym powietrzem z zewnątrz. Właśnie taką funkcję pełnią wentylatory łazienkowe. Jednak aby spełniały one w stu procentach swoje zadanie, muszą być zamontowane w prawidłowy sposób.
Jak działają wentylatory łazienkowe
W większości domów i mieszkań montuje się tak zwaną wentylację grawitacyjną. Działa ona dzięki naturalnej sile wyporu. Powietrze z łazienki wydostaje się na zewnątrz dzięki otworowi, który jest najczęściej zlokalizowany na ścianie przy suficie lub też na samym suficie. W przypadku wentylacji, znajdującej się pod sufitem, która posiada kratkę wentylacyjną, należy jej krawędź zamontować tak, aby znajdywała się minimum 15 cm od sufitu. Wentylacja grawitacyjna najlepiej działa, gdy wewnątrz pomieszczenia jest ciepło, a na dworze panuje stosunkowo niska temperatura. Dlatego taki rodzaj wentylacji najwydajniej pracuje w okresie jesienno- wiosennym, a podczas lata jest mniej wydajny.
Istnieje też wentylacja mechaniczna, która montowana jest w wylocie kanału wentylacyjnego. Są to małe wentylatory elektryczne, które sprawdzą się, gdy wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca. Wpływ na to może mieć m.in. niekorzystny kierunek wiatru, zbyt niski komin lub mała różnica temperatur między łazienką a podwórkiem. Ten rodzaj wentylacji ma wspomagać tę naturalną, jednak nie zawsze się tak dzieje, ponieważ często zapominamy go włączyć. Ogranicza to dostawanie się powietrza, które powinno wlatywać do łazienki i pozbywać się z niej nadmiaru pary wodnej. Modele, które dodatkowo posiadają klapę, całkowicie zamykają wlot do kanału, przez co łazienka jest całkowicie pozbawiona wentylacji powietrza.