Kolory ścian i ich wpływ na nasze samopomoczucie

Kolory ścian i ich wpływ na nasze samopomoczucie

Rzeczą oczywistą jest, że dbamy aby wnętrze naszego domu odpowiadało naszemu poczuciu estetyki. Kupujemy przeróżne farby dekoracyjne nadając ścianom oryginalną strukturę i barwę, stosujemy lakierowanie dekoracyjne zapewniając pomalowanym ścianom brokatowy połysk lub efekt spękania.

Często zapominamy przy tym, że dobrze pomalowane wnętrza to przede wszystkim takie, w których przebywając czujemy się komfortowo. Kolory, którymi się otaczamy mają duży wpływ na nasze samopoczucie.

Jak wybrać ciepłe barwy?

Czerwień to kolor motywacji. Zachęca do działania i optymistycznego myślenia. Mimo takiego pozytywnego wpływu, jest to kolor bardzo intensywny, ale tego nie powinno się go stosować na całych ścianach. Za dużo czerwieni sprawia, ze początkowe pobudzenie szybko zamienia się w przemęczenie, uczucie przytłoczenia. Elementy czerwieni lub jej rozmaite odcienie doskonale sprawdzą się w sypialni. Czerwony to kolor miłości, związany z seksualnością i pozytywnie pobudzający nasze zmysły. Lecz tu także wskazany jest umiar – za dużo czerwieni lub zbyt intensywny jej odcień może utrudniać zasypianie. Ponadto barwa ta pobudza oczy do mrugania i zwiększa ciśnienie krwi.

Pomarańcz to barwa, która w zwalczaniu złego humoru nie ma sobie równych! Pomaga uwolnić się od złych myśli i emocji. Dodatkowo pobudza apetyt, ponieważ spoglądanie na pomarańczowa barwę zwiększa produkcję soków trawiennych. Doskonale sprawdzi się w kuchni lub jadalni, czyli miejscach w których przyrządzane i spożywane są posiłki.

Fiolet to kolor o szczególnie silnym oddziaływaniu na naszą psychikę. Bardzo często wybierany przez osoby o artystycznych duszach, ponieważ pobudza kreatywność i wyobraźnię. Rewelacyjnie koi nerwy – stosowany jest nawet do leczenia zaburzeń nerwowych.

Żółty jest kolorem kojarzącym się ze słońcem, radością i wakacjami, dlatego bardzo pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Dodaje pewności siebie, pobudza umysł do nauki i pracy. Sprawdzi się w pokojach dziennych, gabinetach oraz pokojach uczniów.

Zieleń we wszystkich swych odcieniach do barwa natury. Ma właściwości relaksacyjne i uspokajające. Pomaga odzyskać równowagę emocjonalną po ciężkich przejściach. Korzystnie oddziałuje na ludzką fizjologię – zmniejsza napięcie mięśniowe oraz obniża ciśnienie krwi. Doskonale wpływa na zmęczone oczy. Idealnie sprawdzi się w miejscach, w których odpoczywamy po całym dniu pracy.

Brązy to barwy ziemi. Wywołują w nas poczucie bezpieczeństwa. Wnoszą do przestrzeni poczucie stabilizacji i harmonii, a także ciepło sprzyjające domowemu ognisku. Dobrze sprawdzą się w salonach i przestrzeniach, w których spotyka się cała rodzina.

Niebieski jest kolorem chłodnym, ale uspokajającym. Lubiany przez osoby o bogatym życiu duchowym. Barwa ta pobudza intuicję i kreatywność. Pomaga także odpocząć i zasnąć. Odcienie błękitu polecane są w sypialniach osób nerwowych i przemęczonych. Kojarzony jest również z higieną i czystością, dlatego sprawdzi się w łazience. Należy raczej unikać go w kuchni, ponieważ może hamować apetyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *