Wynajem mieszkania okazuje się być bardzo dobrym pomysłem na dochodowy interes. Ceny mieszkań na rynku wtórnym stale rosną. Dlatego też nie warto pozbywać się swoich nieruchomości. Co należy zrobić, żeby skutecznie wynająć swoje mieszkanie?
Komu wynająć mieszkanie?
Podczas wynajmu mieszkania warto określić jakiego odbiorcę się oczekuje. Najbardziej popularna grupa są studenci. W ich przypadku należy mieć na uwadze, iż studenci mają tendencję do organizowania imprez. Może to nieść za sobą problemy z sąsiadami oraz drobne zniszczenia. Drugą grupą odbiorców są osoby samotne pracujące. Są to zazwyczaj ludzie, którzy większość swojego czasu spędzają w pracy i nie mają dużych tendencji do organizowania imprez. Trzecią grupą są pary i rodzice z dziećmi.
Jeżeli mieszkanie zlokalizowane jest w pobliżu uczelni, najbardziej opłacalną opcją jest wynajem mieszkania studentom. Wynajem pokoju w pobliżu uczelni to znacznie wyższy koszt (a zatem dochód dla wynajmującego).
Jak przygotować mieszkaniec na wynajem?
Mieszkanie przeznaczone na wynajem powinno zostać przygotowane. Podstawowe wyposażenie elektroniczne to mikrofalówka i czajnik. Warto jednak zainwestować w takie przedmioty jak toster czy opiekacz. Raz na rok warto również odświeżyć ściany mieszkania malując je farbą. Jest to niski koszt, a mający ogromny wpływ na pierwsze wrażenie zainteresowanegi wynajmem. Każdy pokój powinien także mieć biurko z krzesłem i lampkę, ponieważ wynajmującymi zazwyczaj są studenci. Drobne elementy dekoracyjne mogą także mieć duży wpływ na decyzje wynajmującego.
Podczas, gdy zainteresowany wynajmem ogląda mieszkanie, warto wcześniej użyć zapachów. Da to poczucie czystości oraz pozytywne odczucia. Warto także przygotować regulamin korzystania z mieszkania. Można go umieścić w widocznym miejscu np. w korytarzu.
Ogłoszenie wynajmu mieszkania warto umieścić nie tylko na olx. Istnieje wiele grup na portalu Facebook, gdzie studenci poszukują pokoju lub mieszkania na wynajem. W treści ogłoszenia należy umieścić informacje na temat odległości mieszkania od kluczowych lokalizacji. Należy tu uwzględnić odległość od uczelni, sklepu spożywczego, fryzjera, basenu, hali sportowej czy też restauracji fast food. Podczas wynajmu mieszkania lub pokoju zawsze należy sporządzić stosowną umowę.
Jeżeli kawalerka ma dobry układ okien, warto rozważyć dobudowanie ścianki działowej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie dodatkowego pokoju. Nawet najmniejszy pokój, w którym mieści się tylko łóżko i biurko znajdzie swojego studenta, który zechce ten pokój wynająć.