Meble z płyty MDF – dlaczego to dobry wybór

Meble z płyty MDF – dlaczego to dobry wybór

Za każdym razem, kiedy wybieramy kolejne meble do swego domu, stoimy przed poważnym problemem: dobrać meble z litego drewna, lub może z produktów drewnopochodnych? Zainwestować większą sumę w urządzenie, lub może jednakże zaoszczędzić oraz kupić coś tańszego, i podobnie atrakcyjnego? Z pewnością łatwiej podjąć decyzję, kiedy jesteśmy świadomi własnych priorytetów oraz pochodzących z nich konsekwencji. A więc: czym różnią się meble drewniane od mebli z płyty oraz na jakie lepiej się zdecydować?

Meble drewniane z płyty

Najtańsze są meble zrobione z płyty wiórowej. Mają jednakże dużo mankamentów: są niezwykle mało wytrzymałe na zniszczenia mechaniczne, przez co łatwo je uszkodzić, szczególnie gdy idzie o kąty; nie są zbyt wytrzymałe na działanie niebezpiecznych elementów zewnętrznych; materiał jest relatywnie trudny w obróbce, zatem można otrzymać tylko proste formy mebli, dosyć nudne oraz monotonne. Takie meble są doskonałym wyborem, gdy potrzebujemy umeblowania na rok, góra dwa, decyduje się na nie mnóstwo osób, jakie są w trakcie budowania domu lub czekania na odbiór mieszkania oraz muszą gdzieś „przemieszkać” do chwili wprowadzenia się do kolejnego lokum.

Trochę kosztowniejszą, chociaż nadal niezwykle korzystną cenowo alternatywą, są meble zrobione z materiału, jakim jest płyta MDF. Materiał jest bardziej zwarty oraz wytrzymały aniżeli w wypadku płyty wiórowej. Dzisiejsze rozwiązania techniczne pozwolą na wykonanie mebli z płyty, jakie do złudzenia przypominają naturalne meble drewniane. Niestety, im piękniejsze wykończenie oraz niezwykle wyszukana forma mebli z płyty, tym większa ich cena. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w jakiej najtańsze, proste meble z drzewa sosnowego są tańsze aniżeli innowacyjne, stylizowane meble z płyty MDF. Meble z płyty zapewniają szansę powtarzalności schematu, co dla poniektórych jest ogromną korzyścią. W wypadku mebli z litego drewna musimy się liczyć z tym, iż każdy element ma własny wyjątkowy wzór, oryginalne usłojenie oraz chociażby dwie drewniane szafy z owej samej kolekcji będą się od siebie trochę różnić. Niewątpliwie najwięcej zapłacimy za meble z litego drzewa. Tutaj dochodzi również wewnętrzny podział cenowy, we współzależności od tego, z jakiego typu drzewa będzie zrobiony określony mebel. Najtańsze są meble z rodzimych rodzajów drzewa, najdroższe – z oryginalnych odmian. To jednakże duże ułatwienie, gdyż na cenę finalną produktu oddziałuje mnóstwo elementów: stopień skomplikowania bryły mebla, typ wykończenia, typ okuć meblowych itd. Drewniane meble mają pewną dużą korzyść – upływ czasu wpływa na ich korzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *