Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija. Każdego roku przybywa nowych inwestycji, a my zyskujemy jeszcze większy wybór. Są to zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Mieszkania od dewelopera, choć cieszą się niezmiennie dużą popularnością, nie każdego przekonują. Powodów jest kilka. Przede wszystkim cena za metr kwadratowy jest wyższa niż w przypadku mieszkań z drugiej ręki. Termin oddania inwestycji często jest dość odległy, a koszty wykończenia są naprawdę spore.

Jeśli perspektywa długiego oczekiwania na mieszkanie, a później jeszcze jego wykończenia nas skutecznie zniechęca, pozostaje nam jeszcze rynek wtórny. Jedną z największych jego zalet jest różnorodność ofert w różnych lokalizacjach. W przypadku mieszkań deweloperskich tak dużego wyboru nie mamy. Mieszkanie z drugiej ręki jesteśmy w stanie znaleźć wszędzie. Szczególnie istotne jest to dla osób, które nie chcą przenosić się na drugi koniec miasta. Jednak decydując się na mieszkanie z drugiej ręki, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Oględziny mieszkania

Mieszkanie najlepiej oglądać w ciągu dnia. W świetle dziennym łatwiej zauważyć defekty. Zwróćmy szczególną uwagę na stan podłóg, drzwi i okien. Postarajmy się ocenić, czy mieszkanie wymaga generalnego remontu, czy na razie wystarczy zwykłe odświeżenie. Nie zapomnijmy zajrzeć do łazienki i sprawdzić stanu instalacji sanitarnej.

Pamiętajmy również, aby dokładnie obejrzeć nie tylko mieszkanie, ale cały budynek. Nie bez znaczenia dla komfortu mieszkania jest stan klatki schodowej czy obecność windy i podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Rozejrzyjmy się po okolicy, aby ocenić otoczenie i sprawdzić dostępność punktów handlowo-usługowych. Jeśli mamy dzieci, koniecznie dowiedzmy się, gdzie znajdują się najbliższe szkoły i jaką mają opinię.

Stan prawny mieszkania

Kolejną istotną kwestią jest zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Osoba sprzedająca powinna nam umożliwić wgląd do aktu notarialnego nabycia mieszkania. Jeśli z jakichś powodów odmawia okazania dokumentów, powinien być to dla nas pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Obowiązkowo należy sprawdzić również księgę wieczystą. W ten sposób dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Poprośmy również właściciela o przygotowanie zaświadczeń potwierdzających, że mieszkanie nie jest obciążone zaległymi opłatami, na przykładem za media. Bardzo ważne jest również, aby dowiedzieć się, czy ktoś dany lokal wynajmuje.

Przed podpisaniem umowy trzeba zachować szczególną ostrożność i wszystko dokładnie sprawdzić. Takie podejście może nas uchronić przed wieloma kłopotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *