Ukryte wady działek budowlanych – na co zwrócić uwagę?

Sierpień 24, 2018 By admin

Ukryte wady działek budowlanych – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy z nas odziedziczy działkę po babci lub otrzyma ją od rodziców czy teściów. Większość osób nie ma tyle szczęścia i jeżeli planuje budowę domu musi najpierw kupić odpowiedni grunt. Trzeba jednak być ostrożnym, bo czasem piękna na pierwszy rzut oka działka może przysporzyć pewne problemy w późniejszym czasie.

Na co zwracać uwagę kupując działkę?

DALEKO OD MIASTA

–  dla emerytów, chcących spędzić jesień swego życia w spokojnym miejscu, tak położona działka może być idealna. Do miasta nie będą jeździć często, więc nie będzie to problem. Jednak dla małżeństwa z dziećmi w wieku szkolnym codzienne pokonywanie tej samej drogi może być jednak uciążliwe – choć dojazd do granic miasta zajmuje tylko dwadzieścia minut, to kolejne trzydzieści trzeba spędzić w korkach w mieście. Problematyczny w takich sytuacjach jest również dostęp do komunikacji miejskiej.

WĄSKA DZIAŁKA

– na wąskiej działce nie da się  zbudować rozłożystej parterowej rezydencji – na takich działkach dom ma prawie zawsze przynajmniej dwie kondygnacje. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy dom ma być przeznaczony dla osób starszych, którzy w nieodległej przyszłości mogą mieć problem z pokonywaniem schodów.

PRYWATNA DROGA DZIELONA Z SĄSIADAMI

– jeśli droga jest nasza, to sami musimy zadbać o jej utwardzenie czy oświetlenie. Gdy prowadzi do dwóch czy trzech działek, zapewne łatwiej się porozumieć. Ale gdy jest ich kilkanaście? Nie mamy pewności, że wszyscy właściciele będą chcieli partycypować w kosztach budowy naszej uliczki oraz czy zimą wszyscy będą ją odśnieżać. Ponadto przed budową na poprowadzenie mediów we wspólnej działce drogowej zgodę muszą wyrazić wszyscy jej właściciele – nie zawsze ich zgodą jest oczywista.

DZIAŁKA BEZ DOSTĘPU DO MEDIÓW

– jeżeli na interesującej nas działce i w jej okolicy w ogóle nie ma mediów, to sprawa jest poważna. Najważniejszy jest dostęp do prądu – jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę! Jeżeli sieci są niedaleko (np. 30 m od interesującej nas działki stoi dom podłączony do prądu, wody i gazu), to jest spora szansa, że i my będziemy mogli z nich skorzystać, ale również nie mamy 100% pewności.

Ukryte wady działek budowlanych – na co zwrócić uwagę?

To tylko niektóre z niedogodności na jakie koniecznie trzeba zwracać uwagę podczas wyboru działki budowlanej. Równie ważne są warunki gruntowe, to czy działka ma spadek terenu lub po prostu sam widok z okna, jaki mielibyśmy za jakiś czas. Wybierając działkę trzeba myśleć przyszłościowo i kierować się zdrowym rozsądkiem.

COMMENTS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
ROD - czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?
ROD – czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

Cena działek rekreacyjnych Działki rekreacyjne są nawet kilkakrotnie tańsze od działek budowlanych. Nic więc dziwnego w tym, że taki rodzaj...

Zamknij