ROD – czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

ROD – czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

Cena działek rekreacyjnych

Działki rekreacyjne są nawet kilkakrotnie tańsze od działek budowlanych. Nic więc dziwnego w tym, że taki rodzaj gruntu cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób, które planują wybudować dom. Za kupnem działki rekreacyjnej przemawiają również takie korzyści, jak duży obszar działki (dotyczy to zazwyczaj gruntów położonych na przedmieściach lub z dala od miasta) albo bliska odległość od centrum ( są to głównie tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych). Czy jednak budowa domu na takiej działce jest możliwa?

ROD – czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

ROD, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe, to określenie na tereny rekreacyjne należące do Polskiego Związku Działkowców. Znajdują się na obrzeżach miast, a czasami nawet blisko centrum. Pamiętaj jednak, że sama lokalizacja działki ROD nie świadczy jeszcze o jej atrakcyjności. Tego typu terenu nie można kupić na własność! Można go jedynie wynająć, ale tylko jeśli jest się członkiem Polskiego Związku Działkowców. Ważne jest, że przepisy obowiązujące na obszarach ROD wykluczają budowę całorocznych domów jednorodzinnych. Dopuszczają jednak postawienie niewielkiej altany lub domku letniskowego. W związku z tym, że działka nie jest własnością, nie można się na niej również zameldować, nawet jeśli Polski Związek Działkowców wyraził zgodę na wybudowanie niewielkiego domu.

Działka rekreacyjna poza miastem najprawdopodobniej jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To dokument prawa miejscowego, w związku z czym w każdej gminie może on wyglądać nieco inaczej. Aby sprawdzić, co i jak można wybudować na działce rekreacyjnej, należy dokładnie przejrzeć takie plany.

Z dokumentu można dowiedzieć się m.in. o:

– przeznaczeniu budynków, które mogą stanąć na działce rekreacyjnej – zazwyczaj są to budynki letniskowe i altany, choć odpuszczane są czasem także całoroczne domy jednorodzinne

– maksymalnym rozmiarze obiektów na działce ( dopuszczalna powierzchnia całkowita budynku, jego wysokość, szerokość oraz odległość od granicy gruntu)

– innych technicznych i wizualnych kwestiach związanych z budynkiem, np. kącie nachylenia dachu, szerokości elewacji, rodzaju okien, kolorze budynku.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dostępny dla każdego, bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat czy czekania na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez urząd. Dokument znajduje się zazwyczaj w gminnym Wydziale Architektury i Budownictwa, więc możesz się z nim zapoznać kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *