Kocioł podajnikowy – powiew ciepła w Twoim domu

Kocioł podajnikowy – powiew ciepła w Twoim domu

Ogrzewanie domu zimą to często nie lada problem, szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności oraz na wygodzie – nikt nie lubi przecież przesiadywać całymi dniami w kotłowni. Trzeba  wybrać nie tylko odpowiedni materiał opałowy, ale także urządzenie, które ten materiał będzie spalało w wydajny, ekonomiczny sposób, a przy tym nie będzie wymagało zbyt częstego doglądania procesu spalania. Wybór różnego rodzaju pieców do drewna, węgla czy innego rodzaju paliw jest w dzisiejszych czasach bardzo duży, coraz częściej ludzie decydują się na wygodne kotły z nadmuchem i podajnikiem.

Niezaprzeczalnie największą zaletą urządzeń z podajnikiem jest ich automatyka, przekładająca się na komfort użytkowania. Obsługa tego typu kotłów ogranicza się bowiem do wsypywania opału do podajnika oraz do oczyszczania z popiołu raz na jakiś czas, dzięki czemu wizyty w kotłowni można znacznie ograniczyć.

W kotle podajnikowym nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem jest sterownik kotła. Oczywiście niezwykle ważne jest odpowiednie ustawienie sterownika – gwarantuje bowiem efektywne spalanie i utrzymanie kotła w stanie palenia przez długi czas. Paliwo z podajnika jest samoistnie przesuwane do kotła, ale w prawidłowej pracy kluczowe jest również działanie wentylatora, a więc mechanizmu nadmuchu w kotle – jego działanie również regulowane jest za pomocą sterownika.

Podmuchy podtrzymują proces spalania, a także zapobiegają powstawaniu gazów w przygaszonym kotle – maja one miejsce co kilka, kilkanaście minut. Oprócz częstotliwości podmuchów dla prawidłowego spalania ważne  jest  również odpowiednie ustawienie siły nadmuchu – za mały nadmuch będzie bowiem powodował zbyt słabe spalanie, a co za tym idzie niewystarczające do ogrzania wody w instalacji, z kolei zbyt krótkie przerwy przedmuchu mogą doprowadzić do zagotowanie wody w kotle.

Kotły podajnikowe z nadmuchem mają bez wątpienia wiele zalet, takich jak na przykład wcześniej wspomniany czas pracy bez konieczności obsługi sięgający nawet do kilkunastu dni, ale także czystość i ekonomia spalania. Urządzenia tego typu charakteryzują się ponadto niską emisją spalin. Niestety mają także wady – ich użytkowanie wiąże się bowiem z koniecznością zakupu opału o konkretnym rozmiarze ziaren, a ponadto wymagają do pracy prądu, co może być problematyczne w razie ewentualnych awarii czy przerw w dostawie prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *