Cegły elewacyjne – jakie mają zastosowanie?

Cegły elewacyjne – jakie mają zastosowanie?

Do cegieł elewacyjnych zaliczamy wszystkie te które służą do wykończenia ścian trójwarstwowych. Do wykonania elewacji murowanej możemy wykorzystać: cegły licowe, cegły klinkierowe czy tez cegły wapienno-piaskowych. Gdy mamy do czynienia z budową domu w technologii trójwarstwowej zazwyczaj warstwa zewnętrzna jest również elewacją. Choć zdarza się że taka ściana osłonowa jest przeznaczona do tynkowania. Duży wpływ na wygląd elewacji murowanej ma wpływ decyzja o zastosowaniu sposobu wiązania cegieł. Takie wiązania można podzielić na: dzikie, blokowe, gotyckie, wedyjskie, krzyżowe, wozówkowe. Cegła licowa ma cechy zbliżone do cegły pełnej. Najczęściej cechuje ją duża wytrzymałość na ściskanie rzędu 20 MPa i nasiąkliwość w zakresie od 6 do 9 %. Cegła licowa jest sortowana dla wyeliminowania partii o zbyt dużych odchyłkach wymiarowych, niepożądanej barwie czy też fakturze powierzchni licowych. Cegły licowe produkuje się w kilku odcieniach oraz faktorach. Produkuje się również cegły licowe formowane ręcznie, które nadają elewacji wygląd starych murów, ponieważ mają celowe wady kształtu i ślady po narzędziach. Cegłę klinkierową produkuje się z gliny o wysokiej jakości.

Jej główne właściwości to : bardzo mała nasiąkliwość około 6%, bardzo duża mrozoodporność czy wytrzymałość na ściskanie. Z różnych glin uzyskuje się cegły o różnych zabarwieniach, dlatego też dla uzyskania jednolitego wyglądu elewacji zawsze powinno się mieszać cegły z różnych palet. Aby nadać budynkowi indywidualnego wyglądu możemy zastosować różne kształtki elewacyjne które umożliwiają podkreślenie detali lub stanowią one kształt architektoniczny. Można dzięki temu uzyskać na przykład kunsztownie wykonane występu muru lub gzymsy.

Mogą to być kształtki o różnych profilach zapobiegających podciekaniu wody deszczowej pod występami murów. Dostępne na rynku cegły które są zwane przegubowymi które ułatwiają uzyskanie wypracowanych detali wklęsłych i wypukłych załamań muru. Właśnie dzięki różnorodności kształtek stało się możliwe wykonanie nawet najbardziej wymyślnych detali muru. Cegły klinkierowe możemy podzielić w następujący sposób : perforowane, szczelinowe oraz pełne. W murze wykonanym z cegły perforowanej lub szczelinowej nakładamy na tyle dużo zaprawy murarskiej aby perforacja została w całości przykryta ponieważ w przeciwnym wypadku do warstwy elewacyjnej mogła by się w bardzo łatwy sposób dostać woda, która po zamarznięciu mogła by rozsadzić mur. Cegły silikatowe wykonane są wyłącznie z naturalnych składników to znaczy z wapna i piasku. Dzięki niepowtarzalnej fakturze na przełomie cegieł elewacja wymurowana z takich cegieł daje nam wygląd jak byśmy wymurowali całą ścianę z kamieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *